21 listopada 2018r. gościliśmy pana Pawła Nerkowskiego z wydawnictwa „Na Szczyt”, który zaprezentował uczniom biografie najsłynniejszych polskich himalaistów: Wandy Rutkiewicz
i Jerzego Kukuczki.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Na spotkaniu podobało mi się, gdy pan opowiadał o Wandzie Rutkiewicz i Jerzym Kukuczce. Interesująca była również prezentacja. Pan Paweł pokazał nam: czekan, kombinezon, kask i okulary himalaisty. Niestety nie zobaczyliśmy raków, ponieważ w poprzedniej szkole dwaj chłopcy założyli raki na buty, przeszli się po podłodze i narobili dziur…. Bardzo mi się podobało, kiedy Julka założyła cały strój himalaisty. Ja niestety nie chciałabym zostać himalaistką, ponieważ wspinanie się jest bardzo niebezpieczne…
Martyna Hebel, klasa Va
Gdy weszłam do klasy IV, na spotkanie o himalaistach, pomyślałam: „Po co nam takie warsztaty?!”. No dobra, usiadła i słuchałam i słuchałam… Po pewnym czasie okazało się, że to jest naprawdę ciekawe! Dowiedziałam się wielu informacji związanych z Himalajami i wspinaczami. Uświadomiłam sobie m.in., jak niewiele wiedziałam o polskich himalaistach.
Najbardziej zapamiętałam wiadomości o Wandzie Rutkiewicz. To ona, jako trzecia kobieta na świecie, pierwszy Polak stanęła na Mount Evereście, zaś jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak na K2. Gdy zdobywała najwyższy szczyt Ziemi, w tym samym dniu, 16 października 1978 r., konklawe w Rzymie wybrało kard. Karola Wojtyłę na papieża…
Uważam te warsztaty za udane. Wyszłam ze spotkania z głową pełną informacji.
Aleksandra Witkowska, klasa Va
Warsztaty o himalaistach podobały mi się. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat najwyższych gór świata. Zaskoczyły mnie informacje o tym, że przygotowanie do wyprawy było, w czasach komunizmu, takim wyzwaniem. Wspinacze musieli często sami wykonywać kombinezony oraz potrzebne narzędzia.
Ogromny podziw wzbudziła we mnie postać Wandy Rutkiewicz. To niesamowite, że Polska jako pierwsza zdobyła szczyt K2. Chciałabym więcej dowiedzieć się o tej kobiecie, dlatego na pewno przeczytam książkę „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz” Anny Czerwińskiej-Rydel.
Dzięki temu spotkaniu zapragnęłam znaleźć się choć przez chwilę w Himalajach…
Patrycja Pałubicka, klasa Va
Mi najbardziej podobało się gdy pan prezentował sprzęt himalajscy oraz gdy Julka założyła czerwony kombinezon. Dowiedziałem się wiele o polskich wyprawach w Himalaje.
Uważam, że był to dobry pomysł na warsztaty.
Maksymilian Pawłowski, klasa Va
Cieszę się, że wziąłem udział w tym spotkaniu. Mogłem się wykazać swoją wiedzą na temat gór oraz wskazać je na mapie. Gdy pan Paweł opowiadał o dokonaniach naszych rodaków w zdobywaniu ośmiotysięczników poczułem się dumny, że jestem Polakiem.
Marcel Formella, klasa Va