Nowa galeria Festyn Rodzinny 2024 została dodana do albumu fotograficznego
Masz problem? Nie jesteś sam! – telefony wsparcia
22.05.2024- 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
- 116 123 – Telefon zaufania dla dorosłych
- 800 121 212 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika praw dziecka
- 800 119 119 – Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży
- 800 702 222 – Centrum wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym
- pomorskiedlaciebie.pl – portal wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym
- www.pomorska.policja.gov.pl – tu znajdziesz kontakt do specjalisty
Głęboko, wysoko i daleko, czyli o wycieczce w Karkonosze i do Pragi uczniów klas VI i VII.
20.05.2024Nowa galeria Głęboko, wysoko i daleko, czyli o wycieczce w Karkonosze i do Pragi uczniów klas VI i VII. została dodana do albumu fotograficznego
21Dlaczego w górach kurtka może się przydać a wyraz frajer ma w Czechach pozytywne znaczenie?
O tym wszystkim mogli się przekonać uczniowie naszej szkoły podczas 5- dniowej wycieczki na południe naszego kraju.
Głęboko: Pierwszego dnia zwiedziliśmy kopalnię uranu w Kowarach. Historia tego miejsca, sposoby wydobycia, właściwości tego pierwiastka już nie kryją tajemnic dla naszych uczniów. Młodzież odwiedziła także filię Huty Szkła „Julia” w Szklarskiej Porębie, gdzie zgłębiła wiedzę dotyczącą produkcji wyrobów szklanych, mogła zaobserwować jak wygląda proces ręcznego dekorowania czy polerowania szkła.
Wysoko: Podczas tego wyjazdu niektórzy mieli okazję po raz pierwszy przejechać się wyciągiem krzesełkowym na szczyt Szrenicy (1362 m.n.p.m.), by potem maszerować jeszcze wyżej na Śnieżne Kotły. I tu właśnie, na własnej skórze, niektórzy przekonali się, że temperatura w górach obniża się wraz z wysokością. Mimo słonecznego i ciepłego porankach, w górach czekał na nas zimny wiatr, ziąb, a w niektórych miejscach nawet śnieg!
Kiedy smartwatche uczniów pokazały 33 tysiące kroków, trzeba było się zrelaksować i odciążyć zmęczone mięśnie. Dlatego też udaliśmy się wieczorem na Termy Cieplickie.
Daleko: Przejechaliśmy sporo kilometrów, ale warto było! Największą atrakcją dla wielu uczniów była wizyta w Skalnym Mieście i Pradze. Podekscytowani uczniowie cieszyli się z pierwszego w życiu wyjazdu za granicę. Piękne skalne rzeźby, filmowa sceneria (to m.in. tu nagrywano Hobbita i Opowieści z Narnii), trekking w przyjemnej pogodowej aurze oraz czeskie potraviny były nie lada atrakcją. Ale Praga! To miasto zrobiło na nas niezwykłe wrażenie. Sami uczniowie głośno wyrażali podziw dla stolicy Czech. Dzięki przewodnikowi poznali jego historię i najciekawsze miejsca czy najbardziej okazałe zabytki. W czasie podróży, pan Janusz (przewodnik), zdradził uczniom tajniki języka czeskiego. Wyjaśnił znaczenia zabawnie brzmiących słów, ale wskazał również te, które określamy mianem przekłamań językowych.
Wisienką na torcie i ostatnim punktem naszej wyprawy był przepiękny Wrocław – stolica Dolnego Śląska. Dzięki przewodniczce spacer ulicami tego miasta okazał się niezwykle pouczający, ale i przyjemny.
Takie wyjazdy są znakomitą okazją na integrację rówieśniczą. Ale nie tylko…
Młodzież nabiera wielu cennych doświadczeń, zbiera informacje o świecie, ale i gromadzi wiedzę o sobie samym. Uczy się jak poradzić sobie w nowym otoczeniu, niecodziennej sytuacji. Wykorzystuje nabytą w szkole wiedzę w praktyce. Natomiast widok pani w piżamie, górski marsz z nauczycielem ramię w ramię, czy wspólne rozmowy w pokojach czy autokarze niwelują stereotypowy dystans między uczniem a nauczycielem. Czy to nie o to właśnie chodzi?
Z tego miejsca duże podziękowania dla pani Magdaleny Szatkowskiej za zorganizowanie wyjazdu, pani Agnieszce Dawidowskiej i pani Magdalenie Sykut – opiekunom, firmie Trans-Bus za bezpieczny transport po polskich i czeskich drogach , Rodzicom za zaufanie współpracę i uczniom za wzorową postawę podczas wycieczki (grupa była chwalona na szlakach przez innych turystów, przez obsługę pensjonatu i przewodników!). Jesteśmy z Was dumni!
Zapraszamy do fotorelacji z wyjazdu.
M.S
Ważna misja – zwracamy wolność kijankom!
20.05.2024Nowa galeria Ważna misja – zwracamy wolność kijankom! została dodana do albumu fotograficznego
5Nie tak dawno, jedna z uczennic kl. VI – Kasia Majek- pisała o ważnej akcji ratowania żab (odsyłamy do artykułu). Misja klasy VI, która przez niespełna dwa miesiące zajmowała się skrzekiem, a następnie kijankami – dobiegła końca. Akwarium wypełnione dorastającymi małymi żabkami cieszyło oko również uczniów z innych klas, zwłaszcza tych młodszych. Drzwi naszej sali pozostawały otwarte dla chętnych, którzy mogli obserwować przemianę „klasowych” płazów. Jednak tuż przed majówką cała klasa VI wybrała się na spacer, by wypuścić stworzenia i zwrócić im wolność. Nad wodą panował dziwny nastrój. Jednym było smutno, że coś się skończyło, inni zaś z entuzjazmem dopingowali swoich pupili, pomagając tym, którzy utknęli na mieliźnie lub zbłądzili w gąszczu wodorostów. Uczniowie wspólnie stwierdzili, że poczuli wagę odpowiedzialności i jednogłośnie uznali swój czyn za bardzo wartościowy. Planują powtórzyć akcję w przyszłym roku. Jako wychowawca jestem z nich bardzo dumna!
M.S.
Czy można odczarować poezję?
20.05.2024Czy można odczarować poezję?
Z takim zadaniem zmierzyli się uczniowie klasy VI realizujący Ogólnopolski Projekt „Polak ma essę!”. Omawianie wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Radość pisania”, okazał się znakomitą okazja do zrealizowania kolejnego projektowego zadania. Z przygotowanych wcześniej wierszy, uczniowie wykreślali słowa, by mógł powstać nowy, niezwykły utwór. Najtrudniejsza okazała się prezentacja, czyli ustana interpretacja nowo powstałego dzieła. A uczniowie zgodnie stwierdzili, że każdy może zostać poetą, czasami oprócz talentu, wystarczą chęci i odrobina kreatywności. Czy to przepis na prawdziwą poezję? Sprawdźcie sami, bawiąc się wierszami tak jak MY!
M.S.
Kangur Matematyczny
20.05.202421 marca 2024 roku odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny.
Miło mi poinformować, że wynik bardzo dobry uzyskał:
Piotr Rohde z kl.4b
Natomiast wyróżnienia otrzymali:
Tymoteusz Racięga z kl.3a
Aleksandra Czkuj z kl.5a
Zuzanna Brodnicka z kl.5a
Katarzyna Majek z kl.6a
Julia Blicharska z kl.8a
Jakub Puciłowski z kl.8a
Gratuluję!
Katarzyna Pałka
Rodnô Mòwa – najważniejszy kaszubski konkurs recytatorski
20.05.202410 maja 2024 roku w Centrum Samorządowym w Szemudzie odbyły się eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Rodnô Mòwa.
Naszą szkołę reprezentowali: Natasza Czkuj, Nela Katulska, Milla Katulska i Igor Hewelt.
W kategorii klas I-III Nela Katulska zajęła II miejsce,
w kategorii klas IV-VI Milla Katulska zajęła I miejsce.
Obie uczennice reprezentowały Gminę Szemud w eliminacjach powiatowych.Te kolejne eliminacje odbyły się 16 maja w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jury nagrodziło występ Milli Katulskiej, która otrzymała wyróżnienie.
Drodzy Uczniowie serdecznie gratuluję Wam osiągniętych wyników. Jestem z Was bardzo dumna!
Lucyna Reiter-Szczygieł
II Powiatowy Konkurs z Matematyki dla kl. 4
09.05.2024Gratulacje !
21 kwietnia 2024r. odbył się w Rumii drugi etap II Konkursu Powiatowego z Matematyki dla kl. IV.
Pragniemy więc pogratulować naszemu uczniowi kl.IV b Piotrowi Rohde za zajęcie pierwszego miejsca.
Z serca gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Blanka Kreft i całe grono pedagogiczne
Mistrzynie Pięknego Czytania!!!
09.05.2024Bardzo miło mi poinformować, że w tegorocznym konkursie Pięknego Czytania biblioteki w Kielnie, obejmującej szkoły w Kielnie i Karczemkach, w kategorii klas II
wygrała Hanna Pilch,
natomiast w kategorii klas III zwycięzcą była Nela Katulska.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim zwyciężczyniom!
Trzymamy kciuki 20 maja, kiedy to nasze Mistrzynie będą walczyć o tytuł Gminnego Mistrza Pięknego Czytania.
Olga Barasińska
Maja Marcinkowska zdobyła III miejsce w konkursie wojewódzkim
09.05.2024Uczennica klasy VII Maja Marcinkowska zdobyła III miejsce w XII Wojewódzkim Konkursie Wiedzy „Baśnie i legendy kaszubskie”.
Zadanie konkursowe polegało na dokładnym zapoznaniu się z treścią 12 kaszubskich legend i bajek. Następnie w trzech etapach odbywały się testy z ich znajomości.
Do etapu finałowego doszło ok 70 uczniów z całego województwa. Bardzo się cieszę, że z tak licznego grona udało się naszej uczennicy zdobyć tytuł laureatki.
Udział w finale wzięli również: Natalia Kutniewska, Katarzyna Langa, Natalia Bużan, Dominika Weiland, Marta Murawska, Kornelia Pierzgalska, Justyna Pałubicka
Maja dzięki swojemu sukcesowi zdobyła 2 punkty liczone do rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
Uroczysta Gala odbędzie się 17 maja 2024 r, o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej nr 82 w Gdańsku ul. Radarowa 26.
Lucyna Reiter-Szczygieł
"Jeden z dziesięciu o Konstytucji 3 Maja"
03.05.2024Nowa galeria "Jeden z dziesięciu o Konstytucji 3 Maja" została dodana do albumu fotograficznego
51Zwycięzcy:
I miejsce – Tymoteusz Szczygieł
II miejsce – Katarzyna Majek
III miejsce – Natalia Kutniewska
Archiwum Aktualności
Godziny dzwonków
Piątek 04.04.2025Kalendarz
- kwi
- 17
- Wiosenna przerwa świąteczna
- 17.-22.04.
- Dzień wolny
- kwi
- 25
- Dzień Ziemi
- 25.04.
- Inne wydarzenie
- kwi
- 29
- II Bieg o medal Konstytucji 3 maja
- 29.04.
- Wydarzenie kulturalne
- kwi
- 30
- Narodowe Świeto Konstytucji 3 Maja - apel
- 30.04.
- Wydarzenie kulturalne
- maj
- 01
- Święto Pracy
- 01.05.
- Święto
- maj
- 02
- Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
- 02.05.
- Święto
- maj
- 03
- Narodowe Świeto Konstytucji 3 Maja
- 03.05.
- Święto