A może poezja...
11.02.20253Projekt poetycki w klasie 6 obejmował kilka lekcji. Czytaliśmy różne utwory liryczne, bawiliśmy się środkami stylistycznymi. Zastanawialiśmy się, czym dla nas jest poezja, a wreszcie uczniowie sami tworzyli wiersze. Długie, krótkie, białe i rymowane. To był niezwykle twórczy, ale i refleksyjny czas.
Agnieszka Gałęziewska
Budujmy życie na wartościach
07.02.2025Dnia 5 lutego 2025 r. w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu odbył się ostatni finałowy etap IX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego i Turnieju Wiedzy Historycznej „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość”
Zmagania w konkursie recytatorskim odbywały się w dwóch grupach wiekowych: uczniowie klas V-VI oraz VII-VIII, w każdej kategorii wzięło udział pięcioro uczestników, a rywalizacja była niezwykle zacięta. Wysoki poziom umiejętności uczniów sprawił, że jury miało bardzo trudne zadanie przy ocenie ich wystąpień. W skład komisji oceniającej weszli: Państwo Jan i Bożena Wojewscy – działacza na rzecz popularyzacji współczesnej historii Polski i Pomorza, p. Beata Noculak – zastępca Wójta Gminy Linia oraz p. Iwona Kotłowska przedstawicielka Gminnego Domu Kultury w Lini.
Laureatką w kategorii klas młodszych została
Milla Katulska zajmując II miejsce.Zwyciężczynią konkursu w kategorii klas starszych została
Nel Wieczorek, która zajęła I miejsce.W ramach drugiej części konkursu odbył się turniej wiedzy historycznej. Zakres wiedzy obejmował Wojenne losy Armii gen. Andersa od deportacji na Syberię po okres powojenny oraz szczegółowy życiorys gen. Władysława Andersa. Konkurs składał się z dwóch etapów: części pisemnej oraz ustnej. W części pisemnej uczestnicy musieli wykazać się dogłębną znajomością faktów historycznych, natomiast w części ustnej odpowiadali na pytania komisji, która oceniała ich wiedzę i umiejętność formułowania wypowiedzi.
W skład komisji oceniającej weszli: pani Arleta Formela – nauczyciel, ale przede wszystkim, wnuczka wielkiej postaci gminny Linia, działacza społecznego na Kaszubach, posła na Sejm IV kadencji II RP Bolesława Formeli , pan Daniel Sieczkowski- przedstawiciel oddziału gdańskiego IPN oraz pan Tadeusz Lech – nauczyciel historii. Jury po podliczeniu punktów z obu części obiektywnie ocenili uczestników i wyłonili najlepszych: Dwa miejsca na podium zajęli uczniowie naszej szkoły:
II miejsce – Tymoteusz Szczygieł
III miejsce – Katarzyna Majek
Konkurs "Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość" to wydarzenie, które nie tylko promuje historię i patriotyzm wśród młodzieży, ale także stanowi okazję do rozwijania umiejętności recytatorskich. Kolejna edycja konkursu z pewnością będzie kontynuować tę wartościową tradycję.
Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka Lucyna Reiter-Szczygieł.
„Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość” to Historyczny Turniej Wiedzy oraz Konkurs Recytatorski organizowany już po raz dziewiąty przez Szkołę Podstawową im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu przy współpracy z Okręgowym Biurem Edukacji Publicznej w Gdańsku oraz Gminnym Domem Kultury. Turniej jest powiązany z obchodami Dnia Patrona Szkoły w Pobłociu. Rok do roku w ramach święta szkoły uczniowie poznają życie innego bohatera niezłomnego lub organizacji niepodległościowej z okresu tzw. II Konspiracji. W tym roku jest to gen. Władysław Anders oraz epopeja Żołnierzy II Korpusu Polskiego, żołnierzy którzy z zesłańców Sybiru, wywiezionych przez Rosjan z Kresów wschodnich w latach 1939-41 stali się bohaterami walk pod Monte Cassino, Ancorą i Bolonią walnie przyczyniając się do wyzwolenia Włoch. Po wojnie pozbawieni rodzinnych stron, które postanowienia Jałty przekazały Związkowi Radzieckiemu, oczerniani oraz pozbawiani obywatelstwa Polskiego przez władze komunistyczne w Polsce zostali tułaczami całego świata.
Źródło: SP Pobłocie
PASJAHEROES
05.02.2025Nowa galeria PASJAHEROES została dodana do albumu fotograficznego
29Hobby, zajawka, bakcyl, konik, można by tu mnożyć synonimy tego zamiłowania do czegoś, co sprawia nam wiele radości, chociaż często też zmusza nas do ciężkiego wysiłku. Wiele godzin pracy, ćwiczeń, treningów, by osiągnąć swój wymarzony cel – realizować swoją pasję i być w niej najlepszym! Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej z Przedszkolem w Karczemkach stworzyli ciekawe prezentacje na temat swojego hobby, które zaprezentowali podczas Szkolnego Dnia Hobby (5.02.). Zaskoczyła nas różnorodność i ciekawe sposoby prezentacji (śpiew, taniec, kulinarny poczęstunek, rekwizyty czy prezentacje multimedialne). Uczniowie zaprezentowali nietypowe zainteresowania tj.: jazda na motocrossie, deskorolce, żeglarstwo, łyżwiarstwo, gotowanie czy pasje muzyczne . Najlepszą prezentację stworzyła Natasza Grośkiewicz z kl. VI (gra na pianinie), II m zajął Leon Waluszko z kl. III b (motorcross), a III m. przyznano Miłoszowi Strzeleckiemu, który zachwycił jury trikami na deskorolce. Wyróżniono także Samuela Grośkiewicza z kl. IIIb (komiksy), Kuba Piórkowskiego z kl. V b (żeglarstwo) oraz Karolinę Woś z kl. VI (śpiew). Gromkie brawa nagrodziły także:
Oliwię Krause kl. Va (gotowanie), Oliwię Hirsch z kl. I (taniec akrobatyczny – najmłodsza uczestniczka!) oraz Lenę Kociencką i Nel Wieczorek z kl. VIII (łyżwiarstwo figurowe).
Zwieńczeniem konkursu było spotkanie z Maćkiem Kozerskim, który zaprezentował uczniom swoją pasję, do mało jeszcze popularnego sportu w Polsce - base jumpingu. Filmiki i zdjęcia ukazujące loty Maćka i jego przygotowania do skoków zapierały dech w piersiach, a charyzma naszego gościa sprawiła, że pytań nie było końca, natomiast kolejka po autografy przerosła nawet tę na szkolny obiad. Dzieci doceniły tę lekcję, ponieważ potwierdziła to, co same doskonale już wiedzą, że sukces odnosi się ciężką pracą, że warto wyznaczać sobie nowe cele i uparcie do nich dążyć i że doświadczenie porażki jest wpisane w każdy sukces.
To, że każdy ma jakiś talent to dość oczywiste, jednak nie każdy umie o nim opowiedzieć i zaciekawić odbiorców. Tę umiejętność również trzeba ćwiczyć! Kiedy połączy się ją z odwagą, można porywać tłumy! Tego dokonali dziś śmiałkowie z Karczemek, nasi PASJAHEROESJ
Magdalena Sykut
Fotorelacja WOŚP 2024
02.02.2025Nowa galeria Fotorelacja WOŚP 2024 została dodana do albumu fotograficznego
31
Konkurs na pocztówkę z ferii
02.02.2025Ogłaszamy konkurs na pocztówkę z ferii. Wyślij na adres szkoły Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki;
Karczemki, ul. Gdańska 23, 80-209 Chwaszczyno wypisaną ręcznie kartkę pocztową. Nie bez przyczyny publikujemy konkurs 12 lutego, kiedy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem! Najlepsze prace nagrodzimy dyplomem i brushpenami.
Niezależnie czy wyjeżdżacie gdzieś daleko, czy do Sopotu, czekamy na Wasze pozdrowienia.
Magdalena Sykut
Agnieszka Gałęziewska
Dzień Babci i Dziadka 2025
02.02.2025Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka 2025 została dodana do albumu fotograficznego
27
Archiwum Aktualności
Godziny dzwonków
Środa 16.04.2025Kalendarz
- kwi
- 17
- Wiosenna przerwa świąteczna
- 17.-22.04.
- Dzień wolny
- kwi
- 25
- Dzień Ziemi
- 25.04.
- Inne wydarzenie
- kwi
- 29
- II Bieg o medal Konstytucji 3 maja
- 29.04.
- Wydarzenie kulturalne
- kwi
- 30
- Narodowe Świeto Konstytucji 3 Maja - apel
- 30.04.
- Wydarzenie kulturalne
- maj
- 01
- Święto Pracy
- 01.05.
- Święto
- maj
- 02
- Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
- 02.05.
- Święto
- maj
- 03
- Narodowe Świeto Konstytucji 3 Maja
- 03.05.
- Święto
- maj
- 07
- Zebranie z rodzicami
- 07.05.
- Inne wydarzenie