• Powołanie Społecznej Szkoły Podstawowej

Nasza szkoła jest placówką społeczną, która powstała z potrzeby lokalnej społeczności. Idea jej utworzenia narodziła się 21 lutego 2001 roku jako odzew na decyzję Rady Gminy, która postanowiła zlikwidować Szkołę Podstawową w Karczemkach. 7 marca 2001 powołano Stowarzyszenie "Mieszkańcy Dzieciom" - organ prowadzący nowej placówki.

Ciężka praca wszystkich osób zaangażowanych w powstanie szkoły, rodziców, sponsorów i wielu ludzi dobrej woli opłaciła się. 3 września 2001 roku odbyła się pierwsza inauguracja roku szkolnego w Społecznej Szkole Podstawowej. Honory gospodarzy tego ważnego dnia pełnili: dyrektor - Joanna Kułaga oraz Tadeusz Haase - prezes Stowarzyszenia.

Otwarcie Społecznego Przedszkola
            20 września 2001 roku nastąpiło otwarcie pierwszego w gminie społecznego przedszkola, które uświetnili swoją obecnością: minister edukacji narodowej Edmund Wittbrodt, marszałek województwa pomorskiego Jan Zarębski, wojewoda pomorski Edmund Głombiowski, pomorski kurator oświaty Andrzej Jachnik, starosta powiatu wejherowskiego Grzegorz Szalewski, wójt gminy Przodkowo oraz inni znamienici goście.

Od pamiętnego szczęśliwego roku 2001 Społeczna Szkoła Podstawowa z przedszkolem nieustannie przechodzi metamorfozę: wzbogaca ofertę edukacyjną, podnosi poziom nauczania, szczyci się wieloma osiągnięciami w konkursach.

Otwarcie Społecznego Gimnazjum

Dnia 1.września 2007 roku na bazie szkoły podstawowej rozpoczęło swą działalność gimnazjum. Początkowo jego uczniami byli tutejsi absolwenci, jednak teraz obserwujemy wyraźny napływ młodzieży spoza naszej placówki, która chce się uczyć właśnie tutaj.

Otwarcie sali gimnastycznej

W niedzielę, 25.05.2008., szkoła w Karczemkach nie świeciła pustkami, jak to zwykle w wolny dzień bywa. Wręcz przeciwnie – było gwarniej niż zwykle. Uczniowie, nauczyciele, rodzice, dyrekcja szkoły, jak i również członkowie Zarządu Stowarzyszenia „Mieszkańcy Dzieciom” oraz Wójt Gminy Szemud – Zbigniew Engelbrecht - oczekiwali gości, zaproszonych na uroczystość otwarcia sali gimnastycznej. Wszyscy odświętni w uroczystych nastrojach i przed odświeżonym budynkiem szkoły.

W tym ważnym dla naszej szkoły wydarzeniu uczestniczyli:

- Minister Edukacji Narodowej – Katarzyna Hall
            - Wojewoda Pomorski – Roman Zaborowski

- Marszałek Województwa Pomorskiego – Jan Kozłowski

- Wicemarszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk

- Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Kazimierz Plocke

- Poseł na Sejm – Jerzy Budnik

- Pomorski Kurator Oświaty – Zdzisław Szudrowicz

- Z–ca Dyrektora Departamentu Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego – Maciej Kowalczuk

- Starosta Powiatu Wejherowskiego – Józef Reszke

- Proboszcz parafii pw. Św. Wojciecha w Kielnie – Ks. Prałat Franciszek Rompca

- Właściciel firmy ELWOZ, która wybudowała salę gimnastyczną – Kazimierz Woźniak.

Tradycyjne przecięcie wstęgi było symbolicznym otwarciem obiektu sportowego, wybudowanego przy współudziale różnych podmiotów oraz lokalnej społeczności. Uroczystość ta stała się także okazją do zaprezentowania szkoły: jej historii i tradycji, teraźniejszości i planów na przyszłość.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Biernat

O uroczystości otwarcia sali gimnastycznej można przeczytać na stronie internetowej telewizji TTM w Wejherowie (Artykuł). Tam również można obejrzeć relację filmową z wydarzenia (Relacja TV).

aktualizacja: 18.03.2009.

Małgorzata Biernat