Okres wieku szkolnego to czas, w którym kształtują się nawyki i przyzwyczajenia. Dlatego tak ważne jest, aby zaszczepić w młodym człowieku pozytywne wzorce. Sposób żywienia wpływa na funkcjonowanie człowieka, jego rozwój fizyczny, intelektualny, szybkość przyswajania wiedzy, uczenia się. To, w co wyposażymy dziecko w okresie dorastania, będzie procentowało w całym dorosłym życiu.
W obecnym roku szkolnym opracowałam i wdrożyłam do realizacji innowację pedagogiczną „Zdrowo jem, więcej wiem” obejmowała dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej oraz ich rodziców, która trwała od 18 października 2023 do 10 maja 2024r.
Była realizowana poprzez zajęcia wychowawczo-dydaktyczne, warsztaty kulinarne, kursy i konkursy. Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw na temat produktów służących zdrowiu i szkodliwych produktów dla zdrowia. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Etap jesienno-zimowy poświęcony był dobrym nawykom żywieniowym oraz aktywności fizycznej. Natomiast etap wiosenny poświęcony warzywom i owocom oraz wodzie. W każdym etapie zrealizowałam ze swoim zespołem „Zielone szkraby” 6 zadań, czyli dwie lekcje, dwa konkursy, forum zdrowia dla rodziców oraz promocję wiedzy wśród uczniów.
Przygotowywałam na bieżąco przy pomocy fundacji zadania i scenariusze lekcji, opisy konkursów i inne pomoce do zrealizowania projektu. Lekcje były realizowane w formie krótkich pogadanek i dyskusji, doświadczeń i zabaw, które w prosty sposób przekazywały i utrwalały wiedzę moim uczniom. Duże zainteresowanie wzbudziły konkursy plastyczno- techniczne, przy których uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Największą frajdą jednak były warsztaty kulinarne, gdzie uczniowie mogli przygotować zdrowe sałatki i kanapki. Wszystkie wytwory dzieci systematycznie dokumentowałam i przekazywałam rodzicom. Celem ostatnich dwóch zadań było przekazanie zdobytej wiedzy rodzicom oraz społeczności szkolnej. Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu dziecka – od ich wiedzy i świadomości zależy sposób odżywiania dzieci. Rolą rodziców była pomoc dzieciom i wspieranie ich w realizacji zadań związanych z programem.
Koordynator projektu: Agnieszka Dawidowska