Dzień 18 listopada 2024r. był pełen wrażeń dla uczniów klasy VIII Społecznej Szkoły Podstawowej z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemkach w Karczemkach. Młodzież wraz z nauczycielką wiedzy o społeczeństwie i historii p. Lucyną Reiter-Szczygieł zapoznali się z zasadami pracy urzędu gminy i starostwa powiatowego. Odwiedzili również Lasy Piaśnickie – miejsce martyrologii wielu ludzi.
Wycieczkę rozpoczęliśmy jadąc z Karczemek w stronę Szemudu. Byliśmy pełni entuzjazmu i chęci zobaczenia, na co idą pieniądze z naszych podatków. W Urzędzie Gminy w Szemudzie bardzo miło zostaliśmy przywitani przez pracownice urzędu p. Iwonę Curlej-Paszke i p. Magdalenę Szymańską.
Urzędniczki zaprosiły nas do wielkiej sali widowiskowej i omówiły m.in. zadania własne i zlecone gminy, zasady kontroli działalności urzędników oraz zasady pracy różnych gminnych wydziałów. Spotkaliśmy się tam z Wójt naszej gminy panem Ryszardem Kalkowskim, który przekazał nam wiele ważnych informacji na temat swojej pracy oraz pracy Rady Gminny. Wójt uchylił nam rąbka tajemnicy w kwestii, jak zostać wójtem? Odpowiedź brzmiała, że m.in. ważna jest sumienna praca, umiejętność zjednywania sobie ludzi a także odpowiednia kampania promocyjna. Podczas spotkanie poruszyliśmy kwestię rozbudowy naszej szkoły. Bardzo nas ucieszyła deklaracja pana Wójta, że temat jest dla niego ważny i rozważa różne możliwości realizacji tego przedsięwzięcia. Gospodarz Gminy zaprosił nas do swojego gabinetu, gdzie dowiedzieliśmy się np. jak można umówić się na spotkanie z wójtem, no i tradycyjnie otrzymaliśmy „szemudzkie krówki”.
Następnie zobaczyliśmy salę, w której zawierane są śluby cywilne i odbywają się sesje Rady Gminy Szemud. Naszą uwagę przykuła również biblioteka, która mieści się w budynku urzędu. Zobaczyliśmy w niej piękne przestrzenie do relaksu oraz ogromne zapierające dech w piersiach zbiory rozmaitych ksiąg. Na koniec wizyty zwiedziliśmy stację Ochotniczej Straży Pożarnej w Szemudzie, gdzie dowiedzieliśmy się o działaniach młodzieżówek strażackich. Komendant Gminny Związku OSP Szemud pan Paweł Milewczyk pokazał nam przyszły posterunek policji oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego, w którym jest podgląd na ponad 150 kamer, rozmieszczonych w różnych miejscach na terenie Gminy Szemud!
Kolejnym punktem naszej wycieczki była siedziba Starostwa Powiatu Wejherowskiego. Wizytę tu rozpoczęliśmy od spotkania ze Starostę wejherowskim panem Marcina Kaczmarkiem oraz z etatowym Członkiem Zarządu panią Iwoną Szczygieł. Podczas spotkania rozmawialiśmy m.in. o ofercie szkół ponadpodstawowych w powiecie wejherowskim, o naszych pasjach i planach na przyszłość. Pan Starosta, w kontekście naszych perspektyw na przyszłość, zwrócił uwagę na plany budowy elektrowni atomowej w Choczewie. Dla niejednego z nas może być to przyszłe miejsce pracy. Zapytaliśmy się pana Marcina, co zrobić, żeby zostać starostą? Okazuje się, że pan Starosta jest sportowcem i takie cechy jak wytrwałość, pracowitość, systematyczność oraz dążenie do celu to właśnie te cechy, które pomogły panu odnieść sukces. Pani Iwona Szczygieł dodała, że potrzebna jest jeszcze pasja oraz świetni współpracownicy czyli po sportowemu - zgrana drużyna.
Po tym bardzo wyjątkowym spotkaniu udaliśmy się na salę, gdzie odbywają się sesje Rady Powiatu. Pani Anna Mikucka pracownica starostwa opowiedziała nam o jego zadaniach oraz kompetencjach. Na koniec spotkania powiedziała nam, żebyśmy pamiętali o tym, że urzędnicy nie są przeciwko nam i że ich zadaniem jest nam – petentom pomagać rozwiązać różne, ważne dla nas kwestie.
W starostwie otrzymaliśmy karty pracy, foldery informacyjne oraz mały poczęstunek w postaci cukierków 😊.
Po wyjściu ze starostwa udaliśmy się do Lasów Piaśnickich aby uczcić pamięć pomordowanych, niewinnych ludzi skazanych na śmierć przez zbrodniczy reżim w czasie II wojny światowej. Widzieliśmy wiele zbiorowych mogił…. Był to czas zadumy i rozmyślań o naszej wolności…. Na mnie największe a zarazem najbardziej wzruszające wrażenie wywarł zbiorowy grób dzieci... Gdy przeczytałem zamieszczony na nim napis: „Trzeba ten naród wyplenić od kołyski”, przeszły mnie ciarki…
Nasza podróż zakończyła się na parkingu szkoły. Wycieczka podobała mi się i jestem pewien, że gdy w dorosłym życiu będę „chodził po urzędach” to przypomni mi się dzisiejszy wyjazd i z łatwością trafię do celu. Wiem, że będę także pamiętać o tych, dzięki którym mówię dziś po polski, o ofiarach II wojny światowej.
Chciałem także podziękować pani Lucynie, za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki.
Tymoteusz Szczygieł, kl. VIII
PS. Składam serdeczne podziękowanie paniom: Iwonie Szczygieł, Iwonie Curlej-Paszke i Magdalenie Szymańskiej za pomoc w realizacji zajęć w urzędach w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie.
Lucyna Reiter-Szczygieł