Styczeń to miesiąc postanowień noworocznych. Zastanawiamy się co można by zrobić, żeby ulepszyć, odnowić, zmienić...
By podjąć takie wyzwanie „trzeba być kreatywnym i mieć poczucie humoru!”- tak powiedzieliby uczniowie klas VI i VIII, którzy 10.01 wzięli udział warsztatach przeprowadzonych przez przedstawicieli Gdańskiej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej : pana Andrzeja Banacha oraz pana Macieja Cieślaka. Warsztaty z ramienia fundacji odbyły się w naszej szkole już po raz drugi i nadal cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki nim młodzi ludzie dowiedzieli się jak ważne w byciu kreatywnym jest poczucie humoru. Iloma pomysłami możemy zaskoczyć innych, jeśli oddzielimy myślenie krytyczne od kreatywnego.
Do takich właśnie wniosków doszli także uczniowie, dzięki licznym zadaniom grupowym, ułożonym według klucza przyczynowo-skutkowego, który doprowadził ich tej do zaskakującej puenty. Najlepsi okazali się ci, którzy wykazali się dystansem do siebie, ale też potrafili wyzwolić z siebie pokłady wyobraźni, a towarzyszące im poczucie humoru przetworzyć na konkretne działanie. Było kreatywnie, zabawnie, inaczej ...
Utile dulci miscere! Bo to właśnie w szkole powinno się łączyć przyjemne z pożytecznym, uczyć przez zabawę!
W imieniu uczniów, dyrekcji i swoim chciałabym jeszcze raz podziękować przedstawicielom Gdańskiej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za zaangażowanie podczas warsztatów, wsparcie w edukowaniu młodych ludzi i przekazywaniu im treści jakże przydatnych w życiu, ale o których nie pisze się w szkolnych podręcznikach,. Dziękuję za wzmacnianie ich samooceny oraz przygotowywanie do wejścia w nowy „pozakarczemkski” świat z „innowacyjnymi” (jak na realia szkolne) kompetencjami:)
Magdalena Sykut