W naszej szkole odbyło się 21 marca 2025r. niezwykłe wydarzenie – Dzień Kaszubski, podczas którego uczniowie mieli okazję zanurzyć się w kulturę, język i legendy tego niezwykłego regionu. Było to święto pełne symboli, muzyki i historii, które przybliżyło wszystkim bogactwo kaszubskiego dziedzictwa. W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski, prezes Stowarzyszenia „Mieszkańcy Dzieciom” Tadeusz Haase, członek Stowarzyszenia „Mieszkańcy Dzieciom” Martin Pierzgalski oraz przewodniczące Rady Rodziców Lucyna Pierzgalska.
Na początku uczniowie, którzy uczą się w naszej szkole języka kaszubskiego odśpiewali piosenkę „Mòje stronë”. Cytat z tej piosenki widnieje na ścianie głównego korytarza szkoły.
Kolejnym punktem programu było niezwykłe przedstawienie inspirowane słowiańskim mitem o stworzeniu świata. Uczniowie, wykorzystując taniec i muzykę opowiedzieli historię powstania ziemi według dawnych kaszubskich wierzeń. Wszystko było ilustrowane słowem czytanym przez Piotra Rohde i Lucynę Reiter-Szczygieł.
Jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu był pokaz mody inspirowany mitologią kaszubską. Uczniowie wcielili się w tajemnicze postacie dawnych wierzeń, prezentując stroje i symbolikę związane z kaszubskimi bóstwami i istotami nadprzyrodzonymi. Na szkolnym wybiegu pojawiły się postaci takie jak: Perun, Weles, Mòkòsz, Swiãtowid, Strzëga, Gòsk, Pólnica, Bòrowô Cotka, Grzenia, Klabaternik, Pùrtk, Krôsniãta.
Każda prezentacja była wzbogacona krótką humorystyczną opowieścią o danym bóstwie lub stworze, co pozwoliło zgłębić dawną kaszubską mitologię.
W hołdzie kaszubskiej literaturze uczennice zaprezentowały recytację wierszy Jana Piepki w języku kaszubskim.
Całe wydarzenie zwieńczył wspólny śpiew radosnych „Szemudzkich nut”. Sala wypełniła się dźwiękami, które przeniosły wszystkich do serca Gminy Szemud.
Dzień Kaszubski w naszej szkole był nie tylko edukacyjną podróżą, ale także okazją do prawdziwego doświadczenia kaszubskiej kultury. Takie wydarzenia pozwalają odkrywać tożsamość regionalną i doceniać różnorodność dziedzictwa kulturowego Polski.
Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację projektu. Szczególnie dziękuję p. Darii Okrój i p. Joannie Ruczyńskiej oraz uczniom.
Niech żëją Kaszëbë!
tekst: Lucyna Reiter-Szczygieł
foto: Kamila Kalańska, Magdalena Sykut
W spektaklu wystąpili:
Perun – Milla Katulska
Weles – Laura Pierzgalska
morskie fale: Nina Eliasz, Zuzanna Łepkowska
narratorzy – Piotr Rohde, Lucyna Reiter-Szczygieł
W pokazie mody wystąpili:
Perun- Paweł Kutniewski
Weles – Feliks Smolarski
Mòkòsz – Rita Rówczyńska
Swiãtowit – Artur Reich
Strzëga – Oliwia Krause
Gòsk – Loren Weliams
Pólnica – Lena Szymańska
Bòrowô Cotka – Nela Katulska
Grzenia – Natalia Sacharczuk
Klabaternik – Szymon Krause
Pùrtk – Igor Hewelt
Krôsniãta - Amalia Smolarska, Lidia Gołębiewska
Konferansjerki: Ewa Kiezik, Liwia Rudnik
Stroje, dekoracje: Daria Okrój, uczniowie
Dźwięk, efekty specjalne: Michał Gic, Mateusz Dawidek, Damian Walkusz
Asystentka reżyserki: Agata Krauza
Reżyseria: Lucyna Reiter-Szczygieł