Miło nam poinformować, że uczeń klasy V, Tymoteusz Szczygieł zakwalifikował się do rejonowego etapu Kuratoryjnego Konkursu z historii.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w następnym etapie, który odbędzie się w styczniu!
Miło nam poinformować, że uczeń klasy V, Tymoteusz Szczygieł zakwalifikował się do rejonowego etapu Kuratoryjnego Konkursu z historii.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w następnym etapie, który odbędzie się w styczniu!
Nowa galeria Europejski Tydzień Kodowania - wieczór z kodowaniem w Karczemkach została dodana do albumu fotograficznego
Szkoła w Karczemkach wzięła udział w Europejskim Tygodniu Kodowania, którego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach tej inicjatywy 22 października 2021 roku, odbył się w naszej szkole wieczór kodowania. W zajęciach udział wzięli uczestnicy projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego z klas IV-VIII.
Młodsi uczniowie poznali system binarny, wykonywali projekty z klocków Lego WeDo, sterowali mBotami, a także poznali kilka działań w konsoli wiersza poleceń cmd.
Grupa starsza programowała m.in. mikrokontroler Arduino, który kontrolował zaprojektowany przez uczniów zestaw diod i głośniczków (buzzerów).
Sił do pracy i zabawy dodała wszystkim pyszna pizza 😉.
W dzisiejszych czasach programowanie uznawane jest za trzeci język, którego powinno się uczyć w szkole, obok języka ojczystego i obcego: „Każdy powinien nauczyć się programować komputer, bo to uczy myślenia..” Steve Jobs.
Programowanie rozwija umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, wyobraźnię przestrzenną, umiejętność pracy w grupie, ale przede wszystkim jest świetną zabawą!
Organizatorzy:
Lucyna Reiter-Szczygieł
Damian Szczygieł
Nowa galeria Przerwa na czytanie w Karczemkach została dodana do albumu fotograficznego
22 października wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na przerwie. Wśród celów przedsięwzięcia wymienić należy promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integrację środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie do sięgania po książkę w wolnej chwili.
W piątek podczas dwóch przerw czytaliśmy zarówno w ciszy, jak i głośno. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki. Na kilkadziesiąt minut szkolne korytarze i sala gimnastyczna zamieniły się w wygodną czytelnię. Nie obyło się również bez atrakcji. Uczniowie przebrali się za bohaterów z książek i baśni. W tym dniu sala gimnastyczna przeobraziła się w wybieg mody, pełen niezwykłych postaci z bajek i powieści dla młodzieży. Mogliśmy zobaczyć m.in. Harrego Pottera, Smerfy czy Pinokia.
Najmłodsi czytelnicy naszej szkoły wysłuchali bajek w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek. Wszyscy uczniowie poznali historię powstawania książek oraz dowiedzieli się szeregu ciekawostek o czytaniu. Klasa VI przygotowała z tej okazji plakaty promujące czytelnictwo.
Mimo otaczającej nas rzeczywistości, w której świat z kartek książek przenosi się na czytniki, telefony oraz laptopy, zauważa się, iż papierowa jej wersja pozostaje nadal popularna i atrakcyjna w swej prostocie.
Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w „Przerwie na czytanie”.
Organizacją akcji zajęły się p. Monika Foigt i p. Aleksandra Steinke
Nowa galeria Jesienne wojaże, czyli… myszy, pyry i Popiel ! została dodana do albumu fotograficznego
Bardzo długo na swoją klasową wycieczkę musiały czekać dwie klasy: IV i V. Pandemia spowodowała, że uczniowie aż dwa lata musieli czekać na wymarzony wyjazd. W dniach 4-6.10. obie klasy - wraz z nowymi już wychowawcami - miały okazję udać się Szlakiem Piastowskim na tereny pierwszych polskich władców. Interesująca historia pierwszych Piastów oraz zabytki sztuki romańskiej czy gotyckiej ( Gniezno, Poznań, Strzelno, Kruszwica) dzielnie konkurowały z warsztatami w Muzeum Pyry i Świętomarcińskiego Rogala w Poznaniu. Wizyta w skansenie Arkadego Fidlera, bitewne starcia w skansenie w Pobiedziskach oraz wspólna zabawa na poznańskiej Malcie na długo pozostaną w pamięci uczniów. Niezwykłą atrakcją dla dzieci okazały się także długie nocne rozmowy w pokojach, gry karciane czy towarzyskie oraz nocne biegi po hostelowym korytarzu. Główny cel wyjazdu został osiągnięty: nauka przez zabawę i pełna integracja. Odhaczone! Możemy planować kolejne wyjazdy. Zapraszamy do fotorelacji z tego wyjazdu.
W imieniu klasy IV i V pragnę podziękować pani Agnieszce Dawidowskiej, która zaszczyciła nas obecnością w roli opiekuna. Była nieocenionym wsparciem dla mnie – nowego wychowawcy- jako wychowawca klasy IV w poprzednich latach. Dziękuję także pani Magdalenie Szatkowskiej za zorganizowanie tak wspaniałego wyjazdu, dopiętego , jak zawsze, na ostatni guzik😊
Magdalena Sykut
Nowa galeria Dzień Edukacji Narodowej w modowej odsłonie! została dodana do albumu fotograficznego
W tym dniu każdy powinien czuć się wyjątkowo – i uczeń, i nauczyciel, i pan woźny, który otwierając szkołę każdego dnia, wita wszystkich uczniów z uśmiechem. Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole od dawna jest nazywany Świętem Szkoły, dlatego wszyscy przygotowujemy się do tego wydarzenia z ogromnym zaangażowaniem. Tradycją stało się również to, że uroczystość tę przygotowuje nowo powstały Samorząd Szkolny. W tym roku również staną na wysokości zadania, przygotowując nietuzinkowa akademię. Pracownikom szkoły złożono życzenia oraz wręczono kwiaty. Miłym akcentem były dwa krótkie spektakle przygotowane przez klasy I i V. Pierwszoklasiści zastanawiali się, która pani jest najlepsza, uznając ostatecznie, że wszystkie. Natomiast klasa V, inspirując się wierszem Jana Brzechwy „Mrówka”, podkreśliła wagę ciężkiej, ale sumiennej pracy w życiu ucznia. Następnie wszyscy obecni na sali zaproszeni zostali na Teacher’s Day Fashion Colletion. Uczniowie w zabawny sposób zaproponowali swoim nauczycielom nową odsłonę służbowych uniformów. To właśnie wyobrażenia uczniów, związane z codziennym strojem ich ulubionych nauczycieli, stały się inspiracją całej kolekcji. Było kolorowo, kreatywnie i zabawnie.
W murach naszej szkoły tego dnia było słychać śmiech, wspaniałe życzenia i podziękowania. Nie zabrakło dobrej aury, którą mamy nadzieję odczuwać każdego dnia, nie tylko 14 października.
Samorząd Szkolny SSzPzP
Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach.
Nowa galeria Uczniowie SP Dobrzewino-Karczemki w Kosmosie została dodana do albumu fotograficznego
W bieżącym roku szkolnym zajęcia Kółka Przyrodniczego rozpoczęliśmy od warsztatów, których tematyką był kosmos. Uczestnicy wcielili się się w role astronautów. Zanim odpaliliśmy silniki rakiet musieliśmy przygotować się do wyprawy. Uczestnicy poznali budowę kosmosu, naszego Układ Słonecznego, samodzielnie zbudowali pojazdy kosmiczne, przygotowali odpowiednie kombinezony. Podczas lotu astronauci musieli rozwiązywać problemy, które przytrafiły się zarówno w pojeździe jak i po wylądowaniu na nieznanych planetach innych Układów Słonecznych. Lot okazał się bezpieczny, wszyscy powrócili szczęśliwie na Ziemię. Największym kosmicznym odkryciem było napotkanie obcych istot żywych, które na szczęście okazały się przyjazne dla Ziemian. Nawet pozwoliły się fotografować.
19 października 2021 roku o godz. 17.00 odbędą się konsultacje.
15 października 2021 roku w Muzeum II Wojny Światowej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas spotkania Pomorski Kurator Oświaty Małgorzata Bielang wręczyła zasłużonym pracownikom oświaty województwa pomorskiego odznaczenia oraz nagrody.
W uznaniu szczególnych zasług w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Nagrodę Pomorskiego Kuratora Oświaty odebrał Damian Szczygieł – nauczyciel Społecznej Szkoły Podstawowej z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach.
Pan Damian Szczygieł pracuje w szkole w Karczemkach od 2006 roku. Jest nauczycielem, który z pasją i zaangażowaniem uczy historii i informatyki. Jego uczniowie uzyskują tytuły laureatów i finalistów kuratoryjnych konkursów. Od 2011 roku nauczyciel sprawuje opiekę merytoryczną nad stypendystami w ramach projektu Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie – dobry kurs na edukację”. Pan Damian Szczygieł był inicjatorem przystąpienia szkoły w Karczemkach do ogólnopolskiego projektu „Mistrzowie Kodowania”, tym samym otworzył przed uczniami możliwości kształcenia w zakresie algorytmiki i programowania. Kontynuacją innowacji nauczania programowania jest przystąpienie szkoły, z inicjatywy nauczyciela, do ogólnopolskiego projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.
Dużym zainteresowaniem uczniów cieszą się, organizowane przez pana Damiana Szczygła, wieczory filmowo-filozoficzno-dyskusyjne. Uczniowie zapoznają się z wybitną kinematografią światową i polską, poszerzają swoje horyzonty myślowe, kształtują krytyczne myślenie i dobry gust filmowy. Uczniowie dyskutują, szukają odpowiedzi na trudne i nurtujące współczesny świat pytania. Spotkania filozoficzne są doskonałą okazją do kształtowania u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.
Od 2011 roku, pan Damian Szczygieł bierze aktywny udział w wojewódzkim projekcie „Zdolni z Pomorza”, w ramach którego prowadzi zajęcia z uczniami szczególnie uzdolnionymi z informatyki. Wielu Jego uczniów podejmuje kształcenie na uczelniach politechnicznych. Pan Damian podejmuje działania upowszechniające, na terenie Kaszub programowanie i robotykę. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Gdańsku jako egzaminator egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk.
Gratulujemy Nagrody i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!
Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem
Dobrzewino-Karczemki
w Karczemkach
W ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” do Kuratorium Oświaty w Gdańsku wpłynęło za pośrednictwem 106 organów prowadzących łącznie 332 wnioski placówek wychowania przedszkolnego i szkół na kwotę 2.081.225 zł.
Wsparcie finansowe w ramach ww. Programu otrzymało 70 organów prowadzących dla 92 placówek wychowania przedszkolnego oraz 122 szkół na łączną kwotę 1.216.320 zł.
Wśród pozytywnie rozpatrzonych wniosków znalazł się wniosek Społecznej Szkoły Podstawowej z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach. Na realizację programu przyznano naszej szkole 12000 zł. Finanse zostaną przeznaczenie m.in. na doposażenie biblioteki, konkursy czytelnicze oraz zakup nowości czytelniczych.
Lucyna Reiter-Szczygieł
13 października 2021 roku odbyły się w naszej szkole kaszubskie warsztaty, które poprowadziła Pani Angelika Szulfer, właścicielka firmy FARWA.
Celem warsztatów było przekazanie wiedzy o tradycji kaszubskiego rękodzieła ludowego, zaznajomienie z autentycznymi wartościami kultury ludowej oraz nabycie praktycznych umiejętności w wybranych dziedzinach sztuki w połączeniu z nowoczesnością.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej plan dnia będzie wyglądał następująco:
8.00 – 9.40 - dwie pierwsze lekcje prowadzone przez uczniów z Samorządu Szkolnego
według planu (materiał powtórzeniowy).
9.50 - przerwa śniadaniowa (pod opieką wychowawców) dla klas 0 -III,
przygotowania do apelu w klasach IV-VIII
10.45 - uroczysty apel z częścią artystyczną.
12.25 - zakończenie uroczystości.
W tym dniu będzie jedynie zupa, nie będzie cateringu.
Świetlica szkolna działa w godz. 12.30 – 17.00
Przypominamy, że dzień 15.10.2021 r. (piątek), w naszej szkole, jest normalnym dniem nauki szkolnej, zgodnym z planem lekcji.
Dyrektor i opiekunowie Samorządu Szkolnego
Miło nam poinformować, że uczeń klasy 5, Julian Olszewski, zajął 9. miejsce na 45 zawodników w wyścigu KOLARSKIM SZLAKIEM LIGI UCZNIOWSKICH KLUBÓW SPORTOWYCH O ,,PUCHAR BURMISTRZA MIASTA Golub - Dobrzyń. Jest to kolejny sukces naszego ucznia. We wrześniu Julian brał udział w dwóch wyścigach kolarskich, gdzie również odniósł spektakularne sukcesy, a mianowicie było to 12. miejsce w wyścigu organizowanym przez Kujawsko - Pomorski Okręg Związku Kolarskiego oraz 12. miejsce w XII OGÓLNOPOLSKIM WYŚCIGU KOLARSKIM O PUCHAR STAROSTY GRUDZIĄDZKIEGO.
Julian swoją przygodę z kolarstwem rozpoczął w lutym 2021 r. i już może poszczycić się takimi wysokimi osiągnięciami. Być może rośnie nam w Dobrzewinie następca Rafała Majki.
W tym miejscu należy wspomnieć i pogratulować trenerom Julka z Klubu FLOTA Gdynia Cycling Team oraz rodzicom, którzy wspierają naszego młodego kolarza.
Julianowi, życzymy sukcesów i obiecujemy trzymać kciuki przy kolejnych startach.
Magdalena Szatkowska
Chcesz stać się niewidzialnym towarzyszem szpitalnej drogi "Małych" Pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego?
Włącz się w akcję charytatywną.
Zbieramy nowe kapcie, klapki bądź skarpety w różnych rozmiarach dla podopiecznych UCK. Dary można przynosić do oznakowanego pojemnika, który znajduje przy gabinecie numer 2 (naprzeciwko sekretariatu).
Dary zbieramy do końca października.
Szkolni koordynatorzy zbiórki: p. Magdalena Szatkowska i p. Monika Foigt
Nowa galeria Spotkanie z iluzją została dodana do albumu fotograficznego
W piątek 8.10. klasa IV gościła w swoich skromnych progach niezwykłego gościa – pana Filipa Żołnierczyka – iluzjonistę. Pan Filip jest starszym bratem jednego z uczniów klasy IV - Janka - i to dzięki niemu zgodził się stworzyć magiczne show dla jego koleżanek i kolegów z klasy. Gość wprowadził uczniów w tematykę zajęć, opowiedział o słynnym Houdinim , po czym rozpoczął magiczne przedstawienie. Dzieci z ogromnym przejęciem oglądały pokaz, a niektóre z nich miały okazję towarzyszyć samemu Mistrzowi. Sztuczki karciane, z linami oraz te, z wykorzystaniem współczesnej technologii, zrobiły na czwartoklasistach niezwykłe wrażenie. Okazało się, że przypadek i zwykła nuda zapoczątkowały hobby pana Filipa. Covidowy lockdown pogłębił zainteresowania naszego gościa, który wykorzystywał każdą cenną chwilę na praktyczne ćwiczenia i dopracowywanie swoich sztuczek. Niektórzy uczniowie zapewnili, że podejmą próby wykonania iluzjonistycznych trików. Kto wie, może wśród nich jest następca samego Houdiniego😊
Magdalena Sykut
Nowa galeria Czwarta klasa na start! została dodana do albumu fotograficznego
Wrzesień upłynął nam na wspólnym zapoznawaniu się. INTEGRACJA była naszym celem właśnie w tym miesiącu. Mówi się, że czwarta klasa to olbrzymia zmiana dla uczniów. Niby ta sama szkoła, ale jakby wszystko nowe, nieznane: nauczyciele (w tym nowy wychowawca), przedmioty, obowiązki. Dlatego tak ważny jest ten miesiąc, by lepiej się poznać i zaprzyjaźnić. W tym czasie udało nam się wspólnie wybrać na spacer nad Jezioro Tuchomskie, gdzie mogliśmy pobawić się na placu zabaw. Wzięliśmy udział w obchodach Światowego Dnia Kropki, prezentując pozostałym uczniom kolekcję zaprojektowanych przez nas T-shirt’ów, a także świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów słodkie upominki, wychowawczyni sprawdziła wiedzę z dziedziny „męskich spraw” za pomocą zabawnego quizu, a zwieńczeniem wspólnej zabawy były wybory Klasowego Dżentelmena. Pierwszy miesiąc za nami, oby pozostałe były równie owocne.
Wychowawca
𝘐𝘐 𝘔𝘪𝘦̨𝘥𝘻𝘺𝘯𝘢𝘳𝘰𝘥𝘰𝘸𝘢 𝘦𝘥𝘺𝘤𝘫𝘢 𝘝𝘐 𝘖𝘨𝘰́𝘭𝘯𝘰𝘱𝘰𝘭𝘴𝘬𝘪𝘦𝘫 𝘢𝘬𝘤𝘫𝘪 𝘣𝘪𝘤𝘪𝘢 𝘳𝘦𝘬𝘰𝘳𝘥𝘶 𝘸 𝘤𝘻𝘺𝘵𝘢𝘯𝘪𝘶 𝘯𝘢 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘳𝘸𝘪𝘦.
Gorąco zapraszamy całą społeczność szkolną - uczniów, Dyrekcję, nauczycieli, pracowników naszej szkoły do wzięcia udziału w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.
Organizacja:
W dniu 22 października 2021 (piątek) podczas przerw międzylekcyjnych od godziny 9.40 do 11.40 czytamy książki lub czasopisma przyniesione ze sobą. Wspólnie będziemy bili rekord w czytaniu.
Na tę okazję biblioteka szkolna przygotuje dla czytających bogaty zestaw książek o zróżnicowanej tematyce i możliwe będzie ich wypożyczenie.
Uwaga! W celu urozmaicenia naszej akcji prosimy w miarę możliwości o przygotowanie stroju bohatera literackiego. Dla pierwszych 100 osób, które przyjdą tego dnia w przebraniu, czeka słodka niespodzianka.
Dodatkowo w programie pokaz mody postaci książkowych.
Fotorelacja z naszego wydarzenia będzie dostępna na stronie internetowej szkoły.
Szkolne koordynatorki akcji: Monika Foigt i Aleksandra Steinke
21 września uczniowie klas 0 - III miały przyjemność spotkać się z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojanie, którzy na zaproszenie uczniów z klasy IIb, odwiedzili naszą szkołę.
W trakcie spotkania Strażacy przybliżyli dzieciom na czym polega praca strażaka, zaprezentowali umundurowanie, ekwipunek oraz wyposażenie wozu strażackiego. Dzieci poznały także oznakowanie ewakuacyjne oraz przećwiczyły ewakuację z sali lekcyjnej. Uczniowie utrwalili numery alarmowe 998 i 112 i dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną.
Wizyta zaproszonych gości wywarła na uczniach duże wrażenie. Wiedza zdobyta w trakcie spotkania z pewnością przyda się w przyszłości. Bardzo dziękujemy Panom Strażakom za poświęcony czas i cenne informacje.
Funkcjonariusze policji z komisariatu w Szemudzie odwiedzili szkołę w Karczemkach, aby porozmawiać z młodzieżą o narkotykach, uzależnieniach, cyberprzemocy i odpowiedzialności prawnej nieletnich. Dziękujemy st. sierż. Damianowi Knapińskiemu za przeprowadzenie profilaktycznej pogadanki z klasą VII, VIIIa i VIIIb.
K.Kalańska
30 września… Z czym ta data może Wam się kojarzyć? Studentom na pewno ze zbliżającym się rozpoczęciem roku akademickiego. Uczniom, że jesień zagościła na dobre. Ale to nie tylko takie skojarzenia powinniśmy mieć tego dnia. 30 września to magiczna data dla chłopców, to ich święto. Dzień Chłopaka w klasie VI został wspaniale przygotowany przez dziewczęta. Kiedy doprowadzały każdy szczegół swojego planu do perfekcji, chłopcy próbowali dostać się do klasy. Zadzwonił dzwonek oznajmujący początek godziny wychowawczej i ,,dwunastu wspaniałych’’ wpadło do klasy. Zajęli swoje miejsca i oczekiwali na dalszy rozwój wydarzeń. Dziewczyny przygotowały zadania dla chłopców. Musieli zmierzyć się m.in. z nawlekaniem igły, wiązaniem krawata czy obieraniem ziemniaka. Był też quiz wiedzy o „damskiej modzie” , nie zabrakło upominków. Na czekał słodki poczęstunek.
Przez dwie godziny wszystkim dopisywał doskonały humor i wspaniała zabawa, a panowie z klasy VI mamy nadzieję, że będą mile wspominali swoje święto.
Monika Foigt
Powered by aSc EduPage