Uczeń klasy III Piotr Wiosna
otrzymał I miejsce
w kategorii klasy I-III,
w Gminnym Konkursie Plastycznym „Razem dla Niepodległej”
Gratulujemy sukcesu!
Uczeń klasy III Piotr Wiosna
otrzymał I miejsce
w kategorii klasy I-III,
w Gminnym Konkursie Plastycznym „Razem dla Niepodległej”
Gratulujemy sukcesu!
Nowa galeria Mikołajki w Karczemkach została dodana do albumu fotograficznego
Przysłowia ludowe są mądrością narodu i częścią naszej kultury. Tworzyli je prości, bezimienni ludzie, doskonali obserwatorzy życia. Stanowią niezwykle bogate źródło informacji, są skarbnicą słów, fraz, które wzbogacają język, czynią wypowiedzi wyrazistymi i niestandardowymi. Szkoda byłoby, aby te ozdobniki naszej mowy zostały zapomniane.
KONKURS ZE ZNAJOMOŚCI POWIEDZEŃ I PRZYSŁÓW
„PRZYSŁOWIE PRAWDĘ CI POWIE”
REGULAMIN:
Do konkursu mogą przystąpić uczniowie klas VI- VIII
Termin konkursu: 20 grudnia 2021 r.
Tematem konkursu jest znajomość powiedzeń i przysłów „Przysłowie prawdę ci powie”, konkurs ma formę pisemną (testu).
Celem konkursu jest zapoznanie z mądrością ludową i uświadomienie uczniom, że przysłowia są elementem kultury narodu i skarbnicą wiedzy.
Chętni do udziału w konkursie proszeni są o zgłaszanie swojego uczestnictwa do p. Moniki Foigt do dnia 15.12.2021 r.
Na zwycięzców (trzy pierwsze miejsca) czekają nagrody.
Organizatorem konkursu jest p. Monika Foigt i biblioteka szkolna
Zapraszamy na Festyn Świąteczny połączony z akcją charytatywną
termin: 3.12.2021 godzina 17.30
- szczegóły wkrótce.
Uczniowie klasy III na lekcji angielskiego wykonali świąteczne kartki w języku angielskim.
K.Kalańska
Nowa galeria Finał zbiórki dla schroniska w Bojanie została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie klasy VII przygotowali dary do transportu oraz dostarczyli do Bojana, a przy okazji odwiedzili podopiecznych fundacji. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym miłośnikom zwierząt.
K.Kalańska & klasa VII
W dniu 26 listopada 2021 roku w Miechucinie, odbyły sią półfinały Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym. Nasza DRUŻYNA z Karczemek w składzie:
Olivier Kozuch,
Konrad Wroński,
Igor Stępka,
zajęła doskonałe II miejsce w województwie. Zawodnicy dostarczyli swoją grą wiele emocji.
Gratulujemy super wyniku!
Anna Bruchal i Pawel Butowski
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!
Zachęcam Państwa do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-21-tys-zgloszen-do-akcji-szkola-do-hymnu--wielki-final-inicjatywy-mein.
Z wyrazami szacunku
Anna OstrowskaRzecznik PrasowyMinisterstwo Edukacji i Nauki
Nowa galeria Pani doktor weterynarii na zajęciach kółka przyrodniczego w Społecznej Szkole Podstawowej Dobrzewino-Karczemki została dodana do albumu fotograficznego
Lekarz weterynarii to zawód, który wzbudza ogromne zainteresowanie wśród dzieci. O pracy zwierzęcych lekarzy napisano wiele książek, nakręcono filmy. Przeważnie pracę lekarzy weterynarii przedstawia się w sposób humorystyczny, pokazując najmilsze strony tego zawodu. Znany doktor James Herriot z powieści ”Wszystkie stworzenia małe i duże” bawi ludzi od wielu lat, doktor Dolittle-nie dość, że leczy zwierzęta to jeszcze zna ich mowę i podróżuje w ich towarzystwie.
W rzeczywistości to bardzo trudny i wymagający zawód, przynoszący wiele radości, ale też wymagający od lekarzy rozwiązywania bardzo poważnych problemów.
W dniu 23 listopada 2021 na zajęciach kółka przyrodniczego gościliśmy panią Jagodę Kleister, lekarkę weterynarii, specjalistkę chorób psów i kotów. Uczniowie klasy IV i V dowiedzieli się, jak należy opiekować się psami, jak myć im zęby, obcinać pazurki, czym karmić swoich pupili. Pani Jagoda pokazała różne narzędzia, których używa w swojej pracy. Dzieci mogły posłuchać bicia psiego serca, ponieważ Pani Jagodzie towarzyszył piesek Milan, który chętnie udawał pacjenta. Okazało się, że historie o tym, iż lekarze weterynarii potrafią rozmawiać ze zwierzętami, to nie jest bajka. Wszyscy mogliśmy zobaczyć w jaki sposób Pani doktor porozumiewała się z pieskiem. Milan bezbłędnie potrafił pokazać mnóstwo sztuczek. Dzieci przyniosły zdjęcia swoich zwierząt i pokazywały Pani Jagodzie. Jedna godzina zajęć bardzo szybko minęła, dzieci miały wiele pytań. Przede wszystkim dowiedziały się, że nie jest łatwo zostać lekarzem weterynarii, studia trwają pięć i pół roku. Bardzo dokładnie trzeba poznać budowę anatomiczną różnych zwierząt, a potem nauczyć się rozpoznawania i leczenia chorób. Pani Jagoda powiedziała, że pieski mają 319 kości, a człowiek tylko 207. Lekarze weterynarii muszą znać budowę psów, kotów, krów, świnek, koni, ptactwa domowego i umieć leczyć te zwierzęta. Jeśli do gabinetu przyjdzie szczurek lub świnka morska, to też trzeba im pomóc.
Czy nie sądzicie, że łatwiej jest być ludzkim lekarzem?
Opiekunka koła przyrodniczego : Dorota Kleister
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień wypada 21 listopada. Z tej okazji uczniowie klasy VI obdarowywali się „Pocztą dobrych wiadomości”, w której mogli umieszczać pozytywne wiadomości skierowane do swoich kolegów i koleżanek.
Podczas Dnia Życzliwości przekonaliśmy się, że bycie życzliwym ma niezwykłą moc, a mówienie sobie miłych rzeczy, może być czymś codziennym . Wtedy świat jest piękniejszy, a my jesteśmy zdecydowanie bardziej uśmiechnięci.
Klasa VI wraz z wychowawczynią Moniką Foigt
Zapraszamy do udziału w kaszubskim konkursie:
Organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy „Baśnie i legendy kaszubskie” jest Szkoła Podstawowa nr 82 im. prof. Jana Czochralskiego w Gdańsku.
Konkurs kierowany jest do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa pomorskiego.
Konkurs podzielony jest na dwie kategorie wiekowe:
Klasy: IV-V, VI-VIII
Cele konkursu:
1. Rozbudzenie zainteresowania książką i zachęcanie do czytania.
2. Doskonalenie umiejętności zastosowania wiedzy w praktyce.
3. Propagowanie znajomości baśni i legend regionu, w którym mieszkamy.
4. Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, wykorzystywania
i refleksyjnego przetwarzania tekstów.
5. Kształtowanie umiejętności rozpoznawania własnych potrzeb czytelniczych
i kształtowania postaw.
6. Rozbudzenie zainteresowania tematyką regionalną.
Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka została dodana do albumu fotograficznego
20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Strażnikiem konwencji Praw Dziecka jest UNICEF, którego symbolem jest kolor niebieski. Ten kolor wyraża zaangażowanie w obronę praw najmłodszych.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tego dnia, ubrali się na niebiesko, solidaryzując się z dziećmi, których prawa są łamane.
Poniżej galeria nadesłanych przez uczniów zdjęć:
Monika Foigt, Magdalena Szatkowska
Uczeń klasy V, Tymoteusz Szczygieł zakwalifikował się do etapu rejonowego XXVII Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego
„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia".
Celem konkursu jest kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez popularyzację wiedzy o historii oręża polskiego w różnych okresach historycznych oraz znaczeniu sił zbrojnych w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturowym Państwa i Narodu Polskiego.
Gratulujemy!
Lucyna Reiter-Szczygieł
16 listopada to Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku, mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji.
W ramach tego święta uczniowie klas 8 stworzyli „Drzewo Tolerancji”, wpisując na kolorowych dłoniach, hasła kojarzące się im z tolerancją.
Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu towarzyszyły uczniom pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca i zachęciły do walki z brakiem tolerancji. Podjęta przez naszą szkołę inicjatywa miała na celu poruszyć w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.
Monika Foigt
W październiku dla uczniów klasy VI ogłoszono konkurs plastyczno-literacki na lapbooka, czyli edukacyjny album. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do czytania i czerpania wiedzy z książek, rozbudzanie indywidualnych zdolności i zainteresowań, rozwijanie umiejętności plastycznych, estetycznych oraz umiejętności przekazania i zaprezentowania swojej wiedzy.
Lapbooki zbudowane są z grubszej teczki, w środku której przykleja się książeczki, kieszenie, harmonijki, wachlarze, ilustracje, notatki, pozwalające na uporządkowanie informacji według pomysłu i inwencji autora.
Uczniowie klasy VI wykonywali albumy do lektury pt. Szatan z siódmej klasy. Trzeba przyznać, że dzieci wykazały się dużą kreatywnością w przygotowaniu prac. Po sprawdzeniu i ocenieniu albumów zostały przyznane następujące miejsca:
WYNIKI:
I miejsce- Martyna Pietkiewicz
Ex aequo II miejsce – Adrianna Olszewska i Wojciech Sewerynek
Ex aequo III miejsce – Zuzanna Mocarska i Nikodem Piastowski
Wyróżnienia: Katarzyna Langa i Jan Malinowski
Monika Foigt
Powered by aSc EduPage