• Przedmiotowy system oceniania

w Karczemkach

Nauczyciel: mgr Lucyna Reiter-Szczygieł, mgr inż. Damian Szczygieł

I   Obszary oceniania:

1  Wiadomości (stopień rozumienia i zapamiętania nabytych informacji)

2  Umiejętności (dostrzeganie związków przyczynowo - skutkowych, praca z mapą, orientacja w czasie i przestrzeni historycznej, swoboda wypowiedzi, posługiwanie się pojęciami historycznymi, zadawanie pytań, wyciąganie wniosków, gromadzenie i wykorzystywanie informacji z podręcznika, tekstów źródłowych, itp.).

3  Aktywność i zaangażowanie na lekcji (rozumienie tekstów źródłowych i instrukcji, praca indywidualna i w zespole, sprawne wykonywanie powierzonych zadań).

4  Obowzkowość i systematyczność w pracy – np. staranne prowadzenie zeszytu, notatek, odrabianie prac domowych.

II Przedmiotem oceny z historii jest:

1  Wiedza merytoryczna i gotowość do pamięciowej jej reprodukcji.

2  Rozumienie i umiejętność interpretacji faktów historycznych.

3  Praca ze źródłem pisanym, materiałem kartograficznym, ikonograficznym, statystycznym, itp.

4  Formułowanie wypowiedzi ustnej.

5  Aktywność ucznia na lekcjach i w pracy pozalekcyjnej.

III  Sposoby i formy oceniania:

1. Sprawdziany pisemne.

2. Kartkówki.

3. Odpowiedzi ustne.

4. Prace domowe.

5. Praca na lekcji.

6. Ćwiczenia wykonywane w zeszycie ćwiczeń.

7. Projekty (np. plakaty, albumy itp.).

8. Przygotowanie do lekcji, w tym przynoszenie zeszytu przedmiotowego i zeszytu ćwiczeń.

9. Aktywność na lekcji i zaangażowanie w pracę.

IV  Sprawdziany (prace klasowe):

1. Nauczyciel zapowiada sprawdzian pisemny z tygodniowym wyprzedzeniem.

2. Uczeń zobowiązany jest zaliczyć wszystkie przewidziane w danym semestrze sprawdziany.

3. Uczeń, który jest nieobecny w dniu sprawdzianu otrzymuje w dzienniku informację „1(nb)”. Po napisaniu sprawdzianu informacja ta zostaje zastąpiona zdobytą oceną. Jeżeli jednak sprawdzian nie zostanie zaliczony w ciągu 2 tygodnie od powrotu ucznia do szkoły informacja „1(nb)” zostanie zastąpiona oceną niedostateczną.

4. Sprawdziany nauczyciel sprawdza w terminie do 2 tygodni.

5. Sprawdzone prace pisemne są do wglądu dla ucznia i jego rodziców (opiekunów) u nauczyciela przedmiotu.

6. Ocenie podlega:

1. Stopień opanowania materiału i rozumienia tematu.
            2. Dostrzeganie związków przyczynowo - skutkowych.
            3. Umiejętność selekcji wiadomości, porównywania, dostrzegania podobieństw i różnic w procesie dziejowym oraz współcześnie.

7. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy podczas sprawdzianu uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

V     Kartkówka:

1. Kartkówka obejmuje zakres materiału z trzech ostatnich lekcji  i jest niezapowiedziana przez nauczyciela.

2. Każkartkówkęuczeń musi zaliczyć w terminie do dwóch tygodni od oddania sprawdzonych prac. W miejsce niezaliczonej kartkówki nauczyciel wstawia ocenę niedostateczną.

VI  Odpowiedź ustna:

1. Nauczyciel pyta z ostatniej lekcji lub z materiału powtórzeniowego do następnej lekcji (jeśli zada powtórzenie jako pracę domową).

2. Ocenie podlega

1. Zrozumienie tematu.
          2. Zawartość merytoryczna.
          3. Argumentacja.
          4. Sposób prezentacji (samodzielność wypowiedzi, poprawność językowa, płynność, logiczne myślenie).
          5. Dodatkowe pytania naprowadzace wpływana obniżenie oceny.

3.    Uczeń ma prawo 2 razy w ciągu semestru zgłosić nieprzygotowanie do lekcji (przed rozpoczęciem lekcji!).

VII Praca domowa

1. Prace domowe mogą być krótkoterminowe (zadania w zeszycie ćwiczeń, analiza danych statystycznych, tekstów źródłowych, odpowiedź na zadane pytanie, ćwiczenia utrwalające), bądź długoterminowe (dłuższa praca pisemna przygotowana, plakat, prezentacja).

2. Uczeń ma obowzek terminowo wykonywać prace domowe.

3. Brak pracy domowej zgłoszony nauczycielowi przed lekcją skutkować będzie wpisaniem minusa do dziennika lekcyjnego, trzeci minus oznacza ocenę niedostateczną.

4. Ocenie podlega

- Zgodność z tematem.

- Styl wypowiedzi.

- Poprawność merytoryczna.

- Umiejętność wnioskowania i argumentacja.

VIII Praca na lekcji. Aktywność

1    Zaangażowanie ucznia podczas lekcji nagradzane jest plusami, które uczeń zapisuje w zeszycie do historii po informacji od nauczyciela. Pięć plusów to ocena bardzo dobra lub sześć plusów, to ocena celująca. Uczeń sam podejmuje decyzję, na jaką ocezbiera plusy.

2    Ocenie podlega:

- Wypowiedź z lekcji bieżącej na pytania zadawane przez nauczyciela.

- Wykonywanie ćwiczeń z lekcji bieżącej.

- Praca z mapą.

- Analiza tekstu źródłowego, materiału ikonograficznego, dotyccego lekcji bieżącej.

- Zaangażowanie w pracę grupową.

IX Sposób oceny śródrocznej i końcoworocznej:

1.  Oceśródroczną ustala nauczyciel na podstawie zdobytych przez ucznia ocen cząstkowych, ze szczególnym uwzględnieniem ocen ze sprawdzianów.

2.  Ocenę końcoworoczustala się przy uwzględnieniu  również oceny śródrocznej uzyskanej przez ucznia.

X  Sposoby gromadzenia informacji o osiągnciach i postępach ucznw.

1.   Nauczyciel na bieżąco odnotowuje w dzienniku oceny uzyskane przez uczniów. Zdobyte plusy uczeń zapisuje w zeszycie z historii.

2.   Nauczyciel gromadzi pisemne prace uczniów, które udostępnia na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów).

3.   Zgodnie z Wewnątrzszkolnym Ocenianiem Osiągnięć Edukacyjnych Uczniów oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców. Uczeń na bieżąco jest informowany o uzyskanych ocenach.

XI Dostosowanie wymagań:

1. Nauczyciel jest zobowzany indywidualizować pracę z uczniem na lekcjach historii odpowiednio do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów.

2. W przypadku ucznia posiadacego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej/specjalistycznej lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb ucznia następuje na podstawie zaleceń zawartych w powyższych dokumentach.