• Terapia pedagogiczna

• Emilia Wrońska,

Agnieszka Dawidowska,

Bogumiła Pilecka

Dysleksja rozwojowa - to zespół specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu. W uproszczonej formie zwany dysleksją. Trudności w czytaniu i pisaniu objęte ta nazwą mogą występować u dziecka w trzech formach- postaci izolowanej, np. tylko w postaci trudności z nauczaniem się poprawnej pisowni, lub jako zespół dwóch lub nawet trzech form tych zaburzeń:

• dysgrafia - trudności w opanowaniu pożądanego poziomu graficznego pisma;
          • dysleksja - specyficzne trudności w nauce czytania którym często towarzyszą trudności w pisaniu;
          • dysortografia- specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (nie tylko błędy ortograficzne);
          • dyskalkulia  rozwojowa - jest strukturalnym zaburzeniem zdolności matematycznych.

Nauczyciel jest pierwsza osobą, która musi dostrzec trudności w uczeniu się dziecka, rozpoznać stan jego funkcjonowania oraz zapewnić mu właściwą pomoc.

Celem terapii pedagogicznej - jest stymulowanie ogólnego rozwoju i usprawnianie funkcji ważnych w procesie uczenia się czytania i pisania:

• wzrokowo - przestrzennych, to jest skupianie uwagi wzrokowej, spostrzegania i pamięci wzrokowej, spostrzegania przestrzeni;
          • słuchowo - językowych, to jest skupiania uwagi słuchowej, spostrzegania i pamięci słuchowej dźwięków mowy oraz funkcji językowych;
          • motorycznych, to jest sprawności manualnej i ogólnego rozwoju ruchowego dziecka;
          • współdziałanie ze sobą funkcji ( koordynacja wzrokowo - ruchowa podczas pisania, wzrokowo- słuchowa podczas czytania, itp.

Zadaniem terapii jest również łagodzenie zaburzeń emocjonalnych, będących efektem szkolnych niepowodzeń oraz wypracowania motywacji do nauki, której zwykle brakuje uczniom z dysleksją, gdyż utracili ja w skutek utrzymujących się niepowodzeń szkolnych.

Zajęcia w zakresie terapii pedagogicznej prowadzą:

• Zadania dla rodziców

• Zadaniem rodzica - jest odpowiednio zorganizować pracę dziecka w domu :

• Wykonywanie zadań zawsze w tym samym miejscu  ( najlepiej przy własnym biurku) i o tej samej porze, bo to wspomaga gotowość dziecka do uczenia się .
          • Pamiętajmy, że pamięć pracuje lepiej, gdy dziecko jest zrelaksowane, a zatem ważny jest odpoczynek przed przystąpieniem do ćwiczeń.
          • Miejsce do pracy powinno być uprzątnięte, bez zbędnych przedmiotów przykuwających wzrok dziecka i rozpraszających jego uwagę.
          • Trzeba zadbać o ciszę
          • Mózg wymaga  ,,rozgrzewki”, czyli ćwiczeń wstępnych. Najlepsze są ćwiczenia, które maja formę zabawy.
          • W pracy warto wykorzystać skojarzenia, dzięki którym więcej i lepiej się zapamiętuje.

Co rodzic  powinien:

• Zrozumieć problem dziecka (dziecko nie jest leniwe czy niezdolne, ono po prostu potrzebuje  właściwie ukierunkowanej pomocy).
          • Poznać jego mocne strony .
          • Umocnić w dziecku pozytywne wartości.
          • Zapewnić mu warunki pracy.
          • Wzmacniać pozytywnie, czyli nagradzać pochwałą  nawet za drobne sukcesy.
          • Nadzorować systematyczną  pracę.
          • Analizować trudności.
          • Nauczyć stałego korzystania ze słowniczka ortograficznego.
          • Czytać wspólnie z dzieckiem.
          • Pobudzić u dziecka potrzebę czytania dla przyjemności.
          • Ćwiczyć pisanie z pamięci.
          • Współpracować z nauczycielami.