• Regulamin

• § 10.

1.              W szkole działa samorząd uczniowski.

2.              Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły.

3.              Samorząd uczniowski złożony jest z samorządów uczniów danego oddziału klasy, zwanych samorządem klasowym.

4.              Samorząd klasowy tworzą uczniowie danego oddziału klasy, wybierając swoich przedstawicieli: przewodniczącego, jego zastępcę i skarbnika klasy.

5.              Samorząd klasowy jest reprezentantem uczniów danego oddziału klasowego wobec nauczycieli i dyrektora szkoły, rady pedagogicznej i rady rodziców.

6.              Samorząd klasowy:

a)           pomaga wychowawcy klasy w procesie dydaktyczno – wychowawczym i organizacyjnym;

b)           rozstrzyga spory i konflikty między uczniami w klasie;

c)           jest zobowiązany do współpracy z innymi organami samorządu uczniowskiego w szkole;

d)          jest zobowiązany do aktywnego uczestnictwa w zebraniach i działalności samorządu uczniowskiego i jego organów w szkole reprezentując poglądy i opinie uczniów swojego oddziału klasowego.

7.              Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. Organy samorządu uczniowskiego są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów. Regulamin samorządu uczniowskiego nie może być sprzeczny ze statutem szkoły.

8.              Organami samorządu uczniowskiego szkoły są:

a)           zarząd ze swoim przewodniczącym, zastępcą przewodniczącego i skarbnikiem lub sekretarzem;

b)           sekcje;

9.              Samorząd uczniowski wybiera jednego nauczyciela, który pełni funkcję opiekuna samorządu uczniowskiego szkoły, którego zatwierdza dyrektor.

10.            Samorząd uczniowski może przedstawiać radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw, takich jak:

a)           prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celami i stawianymi wymaganiami;

b)           prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;

c)           prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań;

d)          prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej;

e)           prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem;

f)            prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu uczniowskiego w każdej ze szkół wchodzących w skład zespołu oraz możliwość zmiany tego opiekuna.

11.            Wszystkie organy samorządu uczniowskiego mają obowiązek współpracy w sprawach dydaktycznych, wychowawczych i organizacyjnych, a w szczególności:

a)           opiniują zmiany dokonywane w statucie szkoły;

b)           organizują różnorodne imprezy dla uczniów;

c)           biorą udział w akcjach i przedsięwzięciach mających na celu promocję szkoły, gromadzenie funduszy, wsparcie pracy szkoły;

d)          mają obowiązek współpracować podczas promocji szkoły, organizowaniu dni sportu, festynów szkolnych oraz imprez środowiskowych.

12.            Nauczyciel – opiekun samorządu uczniowskiego wybierany jest przez ogół uczniów co roku do dnia 30 września, gdy wybrany jest już nowy samorząd uczniowski. Każdy uczeń ma prawo głosować w wyborach do organów samorządu i nauczyciela – opiekuna, dlatego wybory powinny odbyć się w takich terminach i być tak przygotowane, aby było to możliwe.

13.            Nauczyciel – opiekun samorządu uczniowskiego pełni jednocześnie funkcję szkolnego rzecznika praw ucznia, który może przyjmować skargi uczniów na naruszanie praw ucznia w szkole. Nauczyciel – opiekun samorządu przedstawia złożone skargi nauczycielom, radzie pedagogicznej lub dyrektorowi szkoły i rozwiązuje powstałe konflikty.

14.            W szkole dyrektor może powierzyć zadanie opiekuna samorządu uczniowskiego nauczycielowi bez przeprowadzania wyborów.

15.            Z ważnych powodów dyrektor szkoły ma prawo zmienić nauczyciela – opiekuna.

16.            Do zadań nauczyciela – opiekuna samorządu uczniowskiego należy:

a)           przeprowadzenie we wrześniu każdego roku wyborów do zarządu samorządu;

b)           czuwanie nad funkcjonowaniem regulaminu samorządu, nad dokonywanymi w nim zmianami;

c)           opracowanie, wspólnie z uczniami, corocznego planu pracy samorządu i odpowiedzialność za jego realizację;

d)          okazywanie pomocy uczniom we wszelkich przedsięwzięciach organizowanych w ramach pracy samorządu.

Jest to fragment pochodzący ze Statutu SSPzP Dobrzewino-Karczemki