• Przedmiotowy system oceniania

• KRYTERIUM  OCENIANIA Z  WYCHOWANIA  FIZYCZNEGO

opracowała: Anna Bruchal i Paweł Butowski

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

1. Spełnia wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobrą.
          2. Aktywnie uczestniczy w życiu sportowym, bądź też w innych formach działalności związanych z kulturą na terenie szkoły.
          3. Zajmuje punktowane miejsca w zawodach międzyszkolnych na szczeblu gminnym, miejskim rejonowym wyższym.

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

1. Całkowicie opanował materiał programowy.
          2. Jest bardzo sprawny fizycznie.
          3. Ćwiczenia wykonuje właściwą techniką, pewnie, w odpowiednim tempie dokładnie, zna założenia takie jak przepisy dyscyplin sportowych zawartych w programie.
          4. Posiada duże wiadomości w zakresie kultury fizycznej i umiejętnie wykorzystuje je w praktycznym działaniu.
          5. Systematycznie doskonali swoją sprawność motoryczną i wykazuje duże postępy w osobistym usprawnieniu.
          6. Jego postawa, zaangażowanie i stosunek do wychowania fizycznego nie budzi najmniejszych zastrzeżeń ( posiada wymagany strój, jest aktywny na lekcji).
          7. Bierze aktywny udział w zajęciach z kółka sportowego i w  zawodach sportowych.

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

1. Nie opanował w pełni wiadomości i  umiejętności  określonych w programie nauczania ,ale opanował je na poziomie przekraczającym wymagania ujęte w podstawie programowej.
          2. Dysponuje dobrą sprawnością motoryczną.
          3. Ćwiczenia wykonuje prawidłowo, lecz nie dość lekko i dokładnie oraz z małymi błędami technicznymi.
          4. Posiada wiadomości i potrafi je wykorzystać w praktyce za pomocą nauczyciela.
          5. Wykazuje słabe postępy w usprawnianiu i nie wykonuje ćwiczeń na miarę swoich możliwości.
          6. Jego postawa i stosunek do kultury fizycznej nie budzą większych zastrzeżeń.
          7. Niesystematycznie bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych.

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

1. Opanował materiał programowy na przeciętnym poziomie ze znacznymi lukami.

2. Dysponuje przeciętną sprawnością motoryczną.

3. Ćwiczenia wykonuje niepewnie i z większymi błędami technicznymi.

4. W jego wiadomościach z zakresu kultury fizycznej są znaczne luki, a tych, które posiada nie potrafi wykorzystać w praktyce.

5. Wykazuje małe postępy w usprawnianiu, jest mało aktywny na lekcji.

6. Nie bierze udziału w zajęciach pozalekcyjnych, wykazuje brak zainteresowania nimi.

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

1. Nie opanował materiału programowego w stopniu dostatecznym i ma duże luki.
          2. Jest mało sprawny motorycznie.
          3. Ćwiczenia wykonuje niechętnie i z dużymi błędami technicznymi.
          4. Posiada małe wiadomości z zakresu kultury fizycznej, wykazuje brak nawyków higienicznych.
          5. Nie jest pilny i wykazuje bardzo nikłe postępy w usprawnianiu fizycznym.
          6. Ma niechętny stosunek do zajęć.
          7. Unika zajęć pozalekcyjnych z kultury fizycznej.

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:

1. Jest daleki od spełnienia wymagań stawianych przez program.

2. Ma bardzo niską sprawność motoryczną.

3. Wykonuje jedynie najprostsze ćwiczenia i w dodatku z rażącymi błędami.

4. Charakteryzuje się praktyczną niewiedzą w zakresie wychowania fizycznego.

5. Ma lekceważący stosunek do zajęć i nie wykazuje żadnych postępów
          w usprawnianiu.

6. Na zajęciach wychowania fizycznego wykazuje duże i rażące braki w zakresie wychowania, jego stosunek do przedmiotu jest niechętny.

7. Odmawia udziału w zajęciach pozalekcyjnych w zakresie kultury fizycznej.