• REGULAMINY

        •  REGULAMIN PRZEDSZKOLA

           Załącznik nr 1 do Statutu Społecznej Szkoły Podstawowej

          z Przedszkolem Dobrzewino – Karczemki w Karczemkach

          REGULAMIN PRZEDSZKOLA

          PRZY SPOŁECZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ Z PRZEDSZKOLEM

           DOBRZEWINO – KARCZEMKI W KARCZEMKACH

           

          A.    Cele i zdania placówki

          1. Przedszkole realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty  oraz przepisach wydanych na jej podstawie, a w szczególności podstawie programowej wychowania przedszkolnego.
          2. Przedszkole zapewnia opiekę, zmierza do wychowania i uczenia się dzieci w atmosferze  akceptacji i bezpieczeństwa oraz tworzy warunki umożliwiające dzieciom osiągnięcie dojrzałości szkolnej.
          3. Placówka sprawuje opiekę nad dziećmi w sposób dostosowany do wieku dziecka i jego potrzeb rozwojowych z uwzględnieniem warunków lokalowych, ekonomicznych, technicznych i administracyjnych.

                 B.     Postanowienia ogólne

          1. Przedszkole jest integralną częścią Społecznej Szkoły Podstawowej z Przedszkolem
            Dobrzewino – Karczemki w Karczemkach.
          2. Podstawę przyjęcia dziecka do placówki przedszkolnej stanowi dokładnie wypełniona Karta zgłoszenia składana  w sekretariacie szkoły w terminie rekrutacji tj. od 2 stycznia do 31 marca każdego roku szkolnego. Wyniki rekrutacji są  podawane do wiadomości zainteresowanych rodziców w terminie do 15 kwietnia. Zasady rekrutacji reguluje Statut Przedszkola
          3.   Przedszkole jest czynne w godzinach od 6.30 do 17:00 w dni powszednie.
          4. Dzieci do przedszkola przyprowadzają i odbierają rodzice lub prawni opiekunowie i przekazują wychowawcy. Dopuszcza się w wyjątkowych sytuacjach dokonywanie tych czynności przez osoby pełnoletnie przez nich upoważnione.
          5. Przedszkole odpowiada za dziecko od momentu przekazania go wychowawcy do momentu odebrania, przez osoby określone w punkcie 4.
          6. Dzieci należy do przedszkola przyprowadzać do godz. 9.00 / w grupie pięciolatków do godziny 8.00.
          7. Dzieci należy z przedszkola odbierać do godziny 17:00
          8. Do przedszkola nie będą przyjmowane dzieci  chore, z kaszlem, katarem, gorączką lub innymi objawami choroby.
          9. Osoby określone w punkcie 4 mają obowiązek wcześniejszego odebrania dziecka, po poinformowaniu ich o stwierdzeniu objawów chorobowych tego dziecka.
          10. O przewidywanej nieobecności dziecka w przedszkolu należy powiadomić personel przedszkola lub dyrekcję w poniedziałek do godziny 9.00 a następne dni tygodnia do godziny 12:00 dnia poprzedzającego. Dzień, w którym rodzice zgłoszą nieobecność dziecka jest dniem odpłatnym za wyżywienie oprócz poniedziałku. W razie niezgłoszenia nieobecności dziecka   naliczana będzie  odpłatność za wyżywienie.
          11. Powrót dziecka do przedszkola należy zgłosić najpóźniej dzień wcześniej do godziny 12:00 do osób określonych w punkcie 10
          12. Należność za przedszkole  należy regulować z góry, do dnia 10 każdego miesiąca.
          13. Opłata stała dotycząca przedszkola jest jednakowa w każdym miesiącu niezależnie od przerw świątecznych.
          14. Rodzice i nauczyciele zobowiązani są współdziałać ze sobą w celu skutecznego oddziaływania   wychowawczego na dziecko i określenia drogi jego indywidualnego rozwoju.                        

          C.    Postanowienia szczegółowe

          1. W przedszkolu obowiązuje wzajemne poszanowanie siebie.
          2. Przedszkolak szanuje mienie przedszkolne.
          3. Każde dziecko ma prawo do indywidualnego traktowania i poszanowania jego godności osobistej.
          4. Rodzice ściśle współpracują z wychowawcą lub innymi pracownikami przedszkola
            i szkoły.
          5. Rodzice mają prawo indywidualnego kontaktu z wychowawcą i dyrektorem.
          6. Podejmowane ustalenia w sprawach funkcjonowania danej grupy akceptowane są większością głosów.
          7. Przedszkole wyposaża dzieci we wszystkie potrzebne im do wszechstronnego rozwoju pomoce, przybory, artykuły papiernicze, składkę na przybory ustala każdego roku dyrektor, płatna jest ona w dwóch ratach -  we wrześniu  i lutym .
          8. W każdy poniedziałek dzieci mają możliwość przynoszenia swoich ulubionych zabawek.
          9. Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego na dwór wychodzimy codziennie chyba, że warunki  pogodowe nie sprzyjają wyjściu na zewnątrz. Dziecko przyprowadzone do przedszkola, z założenia jest zdrowe i w związku z tym może wyjść na plac zabaw, spacer.
          10. Rzeczy osobiste dziecka, przyniesione do przedszkola powinny być podpisane.
          11. Rodzice powinni wymieniać raz w miesiącu  pościel i przybory  toaletowe.

               D.    Postanowienia końcowe

                1. Każdy rodzic zgłaszający swe dziecko do przedszkola zobowiązany jest do zapoznania się  z niniejszym regulaminem i            do              jego przestrzegania.

                2. Trzykrotne i więcej, nie terminowe odbieranie dziecka z przedszkola, skutkować będzie dodatkową opłatą w wysokości                              jednej dziesiątej miesięcznej opłaty stałej za każdą rozpoczętą godzinę.

                3. Stawki za opłatę stałą jak i wyżywienie dzienne ustala organ prowadzący, minimum raz na rok szkolny.

                4. Od decyzji wychowawcy przysługuje każdemu rodzicowi odwołanie się do dyrektora, a od decyzji dyrektora do organu                               prowadzącego.

                5. Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę upoważniającą dyrektora do skreślenia dziecka z listy wychowanków przyjętych do                       przedszkola w sytuacji:

                      - gdy rodzic dopuści się zwłoki z zapłatą należności, co najmniej za 2 miesiące,

          - gdy rodzice notorycznie nie przestrzegają regulaminu przedszkola,

                      - zatajania przez Rodziców informacji o stanie zdrowia dziecka, uniemożliwiającej   prowadzenie prawidłowego procesu wychowania i kształcenia w grupie przedszkolnej,

          1. Niniejszy regulamin, po uzyskaniu akceptacji organu prowadzącego, Stowarzyszenia „Mieszkańcy Dzieciom”, został przyjęty uchwałą Rady Pedagogicznej Społecznej Szkoły Podstawowej z Przedszkolem w dniu 25 sierpnia  2010 roku z mocą obowiązującą od dnia 01 września 2010 roku.
          2. Powyższy regulamin jest podstawą uiszczania wszelkich należności za pobyt dziecka w placówce.
      • Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z Przedszkola

        przy Społecznej Szkole Podstawowej z Przedszkolem w Karczemkach

         

         

        I. Przyprowadzanie dziecka do przedszkola

        1. Dzieci są przyprowadzane do przedszkola i odbierane z przedszkola przez rodziców (opiekunów prawnych). Są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
        2. Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur w sali zbiorczej. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
        3. W godzinach od 6.30 do 8.00 rodzice (opiekunowie prawni) przyprowadzają dziecko do sali zbiorczej. Punktualnie od godz. 8.00 czynne są już wszystkie grupy.
        4. Nauczyciel przyjmujący dziecko pod opiekę od rodziców zobowiązany jest zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki i przedmioty – czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
        5. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
        6. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi.
        7. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
        8. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe, wziewne należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.

         

        1. Odbieranie dziecka z przedszkola
        1. Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców (opiekunów prawnych), zdolne do podejmowania czynności prawnych. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.
        2. Wzór upoważnienia do odbioru dziecka z przedszkola posiadają nauczyciele
        3. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
        4. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
        5. Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego – nauczyciel zobowiązany jest do wylegitymowania tej osoby.
        6. W przypadku telefonicznej prośby rodzica, upoważnienia słownego, nauczyciel zobowiązany jest wykonać telefon sprawdzający do rodzica i potwierdzić wcześniejszą informację.
        7. Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania, miejsca pracy i numerów kontaktowych rodziców, prawnych opiekunów dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców do odbioru dziecka.
        8. W miesiącach, gdy dzieci przebywają w ogrodzie przedszkolnym, nauczyciel wymaga od rodzica (opiekuna prawnego) i dziecka, aby fakt odebrania był zaakceptowany przez wyraźne pożegnanie u nauczycielki mającej je pod opieką.
        9. Na terenie szatni, z chwilą oddania dziecka rodzicom (opiekunom prawnym) lub osobie upoważnionej - za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają te osoby.
        10. Nauczyciel powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko z przedszkola. Z terenu przedszkolnego można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic (osoba upoważniona) dotarł na miejsce pobytu grupy.
        11. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu czy zachowanie agresywne. W takim przypadku personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor lub jego zastępca.
        12. Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

         

         

        1. Postępowanie w sytuacji nieodebrania dziecka z przedszkola lub zgłoszenia się po dziecko osoby niemogącej sprawować opieki
        1. Dzieci powinny być odbierane z przedszkola najpóźniej do godziny 17.00.
        2. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.
        3. Gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych  nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 1 godzinę.
        4. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola.
        5. Dyrektor przedszkola podejmuje decyzję o poinformowaniu najbliższego komisariatu policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.
        6. W przypadku braku możliwości powiadomienia dyrektora nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu policji.
        7. W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola (w godzinach pracy przedszkola – sytuacje losowe) rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.
        8. Trzykrotne i więcej, nie terminowe odbieranie dziecka z przedszkola, skutkować będzie dodatkową opłatą w wysokości jednej dziesiątej miesięcznej opłaty stałej za każdą rozpoczętą godzinę.

         

        1. Postanowienia końcowe
        1. Z procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola zostają zapoznani wszyscy pracownicy przedszkola.
        2. Rodzice na pierwszym zebraniu grupowym w miesiącu wrześniu. Potwierdzenia stanowią podpisy  pod procedurą oraz listy obecności rodziców na zebraniach organizacyjnych (wrzesień).
        3. Procedura obowiązuje wszystkich pracowników przedszkola, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby przez nich upoważnione do odbioru dzieci.

         

         

    • Kontakty

      • Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki
      • (58)676-08-12
      • Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki; Karczemki, ul. Gdańska 23, 80-209 Chwaszczyno NIP: 588-19-93-014 Poland
      • Sekretariat czynny poniedziałek - piątek godz. 8.00 - 15.00 prowadzenie sekretariatu: Mariola Kielińska
      • (58) 676-09-63 - Przedszkole
  • Galeria zdjęć

      brak danych