• Wysoki Sądzie! Czyli sprawa Zenona Wójcika na wokandzie.

            19.03.2024

            Czy ludzie są w paski? (to pytanie stało się tematem jednej z lekcji) Czy mogą postępować jednego dnia dobrze a następnego niewłaściwie? Co na sumieniu miał bohater lektury Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”- Zenon Wójcik? W środę 6 marca w klasie VI odbyła się rozprawa sądowa, w celu osądzenia tego właśnie bohatera. Po zapoznaniu się ze specjalnie przygotowanym scenariuszem lekcji (podział na role, gotowe kwestie, prawnicze formuły), uczniowie mogli wcielić się w role sędziów, adwokatów, prokuratorów czy świadków. Klasa VI musiała wykazać się znajomością treści i problematyki lektury, umiejętnościami prowadzenia dyskusji, analizowaniem materiału dowodowego i wyciąganiem wniosków! Ale takie podsumowanie powieści, przyznajcie, niebanalne i … ekscytujące – na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów. Czy było to łatwe zadanie? Uczniowie stwierdzili, że nie, gdyż zarówno obrońcy jak i oskarżyciele mieli solidne argumenty i trudno było osądzić sprawiedliwie Zenka. Ostatecznie Sędziowie skazali bohatera na półroczny pobyt w zakładzie wychowawczym i 50 godzin prac społecznych. Czy to sprawiedliwy wyrok? Oceńcie sami, ale najpierw odsyłamy do lektury, by najpierw dobrze zapoznać się z historią Obcego, czyli Zenka😉

            M.S.

          • Dzień Kobiet w klasie VI

            13.03.2024

            To była miła niespodzianka. Chłopcy z klasy VI przygotowali dla swoich koleżanek zabawny quiz, który miał sprawdzić wiedzę dziewcząt z zakresu motoryzacji, sportu, historii i informatyki. To wcale nie było łatwe zadanie! Chłopcy wykorzystali platformę Quizizz, więc liczył się także czas i wyświetlane bezpośrednio wyniki – rywalizacja na całego! A potem… kwiaty, czekoladki i oryginalne, przepiękne broszki wydrukowane przez Jasia na drukarce 3D. Zadowolenie na twarzach koleżanek – bezcenne, satysfakcja z wykonanego zadania – gwarantowana!;)

          • Osiągnięcia językowe naszych uczniów

            11.03.2024

            Mamy przyjemność poinformować o osiągnięciach językowych naszych uczniów.

             

            Jakub Puciłowski został finalistą Konkursu Kuratoryjnego z Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych Województwa Pomorskiego. Uczeń zyskał 7 dodatkowych punktów w procesie rekrutacji do nowej szkoły.

             

            Nikodem Piastowski oraz Jakub Puciłowski z klasy VIII stanęli na podium w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Języku i Kulturze Krajów Anglojęzycznych Same Language, Different Culture.

            Jakub zajął I miejsce, a Nikodem III miejsce. Chłopcy otrzymują dodatkowy punkt w procesie rekrutacji do następnej szkoły.

             

            Marta Murawska z klasy VII przeszła do finałowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego The Bookers Reading Adventure. Trzymamy kciuki w kwietniu.

             

            Jakub Puciłowski wciąż walczy w Olimpiadzie Języka Angielskiego Juniorów (II etap) oraz 14 marca wygłosi swoją finałową mowę w Wojewódzkim Konkursie Oratorskim w Języku Angielskim Stand up and talk.

             

            Uczniowie klas młodszych wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego FOX. Czekamy na wyniki.

             

            Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom.

                                                                                                                                              K.Kalańska

          • Tak pomagam – akcja przedświąteczna

            11.03.2024

            Nowa galeria Tak pomagam – akcja przedświąteczna została dodana do albumu fotograficznego

            Wszyscy trwają jeszcze w wielkopostnej zadumie, a wolontariusze naszego SKC już myślą o świętach wielkanocnych i angażują się w pomoc potrzebującym. W sobotę 9 marca członkowie Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w Akcji “Tak. Pomagam!”

            Podczas zbiórki zbierano artykuły spożywcze z długim terminem przydatności, które trafią przed świętami do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z archidiecezji gdańskiej.

            Ogrom darów i wielkie serce wielu ludzi przerosły nasze najśmielsze oczekiwania, dziękujemy młodym wolontariuszom za poświęcony wolny czas i chęć działania, a darczyńcom za wrażliwe serca.

            Opiekunki Szkolnego Koła Caritas: Magdalena Szatkowska i Monika Foigt

          • Niecodzienna pasja naszej uczennicy

            07.03.2024

            Natalia Kutniewska, uczennica klasy 8, może się poszczycić tytułem zdobywcy Korony Gór Polskich

            2 marca ósmoklasistka podczas uroczystej gali otrzymała dyplom i  zaświadczenie potwierdzające pokonanie 28 najwyższych szczytów polskich. Natalia dzięki swojej determinacji i doskonałemu przygotowaniu zdobyła między innymi: Rysy, Śnieżką, Tarnicę czy Babią Górę.

            Serdecznie gratulujemy pasji oraz zacnego tytułu Zdobywcy KORONY GÓR POLSKICH.

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            28.02.2024

            Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego została dodana do albumu fotograficznego

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego nauczycielki języka polskiego zorganizowały konkurs dla uczniów klas IV-VIII o tytuł Mistrza Języka Polskiego.

            W zmaganiach wzięło udział osiemnaścioro uczniów, z każdej klasy zostały wytypowane polonistyczne omnibusy, spośród których wyłoniony został ten najlepszy.

            Uczniowie mogli spróbować swoich sił w starciu z poprawną polszczyzną.  Zadaniem uczestników było napisanie testu, który sprawdzał wiadomości z zakresu lektur, frazeologii oraz wiedzy ogólnej o języku polskim.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, a szczególnie laureatom konkursu!

            Mistrzem Języka Polskiego został Andrzej Kiezik z klasy VIII.

            Mistrzynią Lektur oraz Mistrzynią Frazeologizmów została Natalia Kutniewska z klasy VIII.

            Wyróżnienia otrzymali:  

            Aleksandra Gałęziewska z klasy IV b,

            Mateusz  Dawidek z klasy VI,

            Jakub Puciłowski z klasy VIII.

            Dziękujemy za tak liczny udział w konkursie i wspólne zmagania językowe.

            Nauczycielki języka polskiego

          • Bogowie greccy na Olimpie

            28.02.2024

            Nowa galeria Bogowie greccy na Olimpie została dodana do albumu fotograficznego

            Klasa 5 w ramach powtórzenia wiadomości na temat mitologii greckiej oraz przygotowania do sprawdzianu  brała udział w projekcie edukacyjnym „Z wizyta na Olimpie”. Zadanie polegało na przebraniu się za wybranego boga lub boginię oraz przygotowanie na ich temat krótkiej prezentacji. Uczniowie opowiadali o życiu mieszkańców Olimpu i ich atrybutach.

            Sala klasy piątej zaroiła się od rozmaitych bóstw mitologicznych, budząc na przerwach zainteresowanie kolegów i koleżanek z młodszych klas. Dionizos częstował wszystkich winogronami, Zeus straszył piorunem, a Afrodyta uśmiechała się uwodzicielsko i przechadzała w zwiewnej sukni.

            Miłym akcentem na zakończenie udział w projekcie było wspólne ucztowanie. Na stołach nie zabrakło nektaru i ambrozjiJ

            Te zajęcia języka polskiego z pewnością należały do udanych i na długo pozostaną w pamięci.

            Monika Foigt

          • Wyjazd do kina

            25.02.2024

            Nowa galeria Wyjazd do kina została dodana do albumu fotograficznego

            21.02.2024r. uczniowie klasy VII i VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do kina Helios w Gdyni, gdzie mieli okazję zobaczyć najnowszy film „Cudowny chłopak. Biały ptak”.

            Recenzje filmu, a wcześniej książki, brzmiały bardzo zachęcająco. To niezapomniana opowieść z czasów II wojny światowej o odwadze i sile dobroci, które odmieniają ludzkie serca, budują mosty, a nawet ratują to co najcenniejsze – ludzkie życie. Produkcja stanowi kontynuację losów bohatera z pierwszej części – Juliana, który odkrywa poruszającą historię swojej babci.

            Film bardzo podobał się uczniom, a dla nauczycieli będzie on doskonałą okazją do rozmów o „rzeczach ważnych” podczas lekcji języka polskiego oraz godzin wychowawczych.

            Monika Foigt i Magdalena Szatkowska

          • Oto ONI!

            20.02.2024

            Poznajcie uczniów, którzy dotarli do finału Konkursów Kuratoryjnych i walczą o tytuł laureata:

            Tymoteusz Szczygieł – historia

            Jakub Puciłowski – język angielski

            Andrzej Kiezik – informatyka

            Chłopcy, trzymamy za Was kciuki!

          • Kolejny raz Karczemki „wróciły z tarczą”!

            19.02.2024

            Z licznymi nagrodami i dyplomami wrócili nasi uczniowie z finału VIII Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy Historycznej oraz Konkursu Recytatorskiego „Historia, Pamięć,  , Teraźniejszość”. Zakres wiedzy obejmował  Zbrodnię Pomorską w szczególności Zbrodnię w lasach Piaśnickich w okresie II wojny Światowej oraz losy rodzin ofiar i pamięć pomordowanych w okresie PRL-u.

            Droga do sukcesu była długa… Konkurs składał się z  trzech etapów. Drugi etap odbył się w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej 22 stycznia 2024r.

            Trzeci etap był zdecydowanie najtrudniejszy, składał się z części pisemnej i ustnej. Wymagał od uczniów umiejętności myślenia analitycznego i szerokiej znajomości tła historycznego związanego z zagadnieniami konkursowymi. Uczniowie zmagali się z pytaniami, w mojej ocenia, na poziomie studenckim.

            Wyniki VIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorski „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość”:

            II miejsce Kornelia Pierzgalska, kategoria VII – VIII

            III miejsce Piotr Rohde, kategoria IV-VI

             

            Wyniki VIII Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy Historycznej „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość”:

            I miejsce Tymoteusz Szczygieł, kl.VII

            II miejsce Katarzyna Majek, kl, VI

            IV miejsce Ignacy Pawłowski, kl. VI

            VI miejsce  Nel Wieczorekklasa VII,

            VII miejsce Kornelia Pierzgalska z klasy VII.

            Aby uzyskać takie wyniki uczniowie poświęcili dużo czasu na studiowaniu zadanej literatury, odbyli wycieczki do Piaśnicy, lasu kaliskiego i hopowskiego, prowadzili dyskusje historyczne w zaciszu biblioteki.

            Sukces był jednak wart tego wysiłku. Tymoteusz, Kasia, Kornelia i Piotrek zajmując wysokie miejsca uzyskali 2 punkty na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Konkurs bowiem znajduje się w Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły.

            Finał odbył się 19 lutego 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu. Szkoła ta obok oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Gminnego Domu Kultury jest organizatorem Konkursu.

            Brawo moja historyczna drużyno!

            Dziękuję wszystkim, którzy wspierali nas w przygotowaniach.

            Lucyna Reiter-Szczygieł – sprawca tego zamieszania 😉

    • Godziny dzwonków

      Niedziela 28.04.2024
    • Kontakty

      • Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki
      • (58)676-08-12
      • Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki; Karczemki, ul. Gdańska 23, 80-209 Chwaszczyno NIP: 588-19-93-014 Poland
      • Sekretariat czynny poniedziałek - piątek godz. 8.00 - 15.00 prowadzenie sekretariatu: Mariola Kielińska
      • (58) 676-09-63 - Przedszkole
  • Galeria zdjęć

      brak danych