• Bogowie greccy na Olimpie

            28.02.2024

            Nowa galeria Bogowie greccy na Olimpie została dodana do albumu fotograficznego

            Klasa 5 w ramach powtórzenia wiadomości na temat mitologii greckiej oraz przygotowania do sprawdzianu  brała udział w projekcie edukacyjnym „Z wizyta na Olimpie”. Zadanie polegało na przebraniu się za wybranego boga lub boginię oraz przygotowanie na ich temat krótkiej prezentacji. Uczniowie opowiadali o życiu mieszkańców Olimpu i ich atrybutach.

            Sala klasy piątej zaroiła się od rozmaitych bóstw mitologicznych, budząc na przerwach zainteresowanie kolegów i koleżanek z młodszych klas. Dionizos częstował wszystkich winogronami, Zeus straszył piorunem, a Afrodyta uśmiechała się uwodzicielsko i przechadzała w zwiewnej sukni.

            Miłym akcentem na zakończenie udział w projekcie było wspólne ucztowanie. Na stołach nie zabrakło nektaru i ambrozjiJ

            Te zajęcia języka polskiego z pewnością należały do udanych i na długo pozostaną w pamięci.

            Monika Foigt

          • Wyjazd do kina

            25.02.2024

            Nowa galeria Wyjazd do kina została dodana do albumu fotograficznego

            21.02.2024r. uczniowie klasy VII i VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do kina Helios w Gdyni, gdzie mieli okazję zobaczyć najnowszy film „Cudowny chłopak. Biały ptak”.

            Recenzje filmu, a wcześniej książki, brzmiały bardzo zachęcająco. To niezapomniana opowieść z czasów II wojny światowej o odwadze i sile dobroci, które odmieniają ludzkie serca, budują mosty, a nawet ratują to co najcenniejsze – ludzkie życie. Produkcja stanowi kontynuację losów bohatera z pierwszej części – Juliana, który odkrywa poruszającą historię swojej babci.

            Film bardzo podobał się uczniom, a dla nauczycieli będzie on doskonałą okazją do rozmów o „rzeczach ważnych” podczas lekcji języka polskiego oraz godzin wychowawczych.

            Monika Foigt i Magdalena Szatkowska

          • Oto ONI!

            20.02.2024

            Poznajcie uczniów, którzy dotarli do finału Konkursów Kuratoryjnych i walczą o tytuł laureata:

            Tymoteusz Szczygieł – historia

            Jakub Puciłowski – język angielski

            Andrzej Kiezik – informatyka

            Chłopcy, trzymamy za Was kciuki!

          • Kolejny raz Karczemki „wróciły z tarczą”!

            19.02.2024

            Z licznymi nagrodami i dyplomami wrócili nasi uczniowie z finału VIII Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy Historycznej oraz Konkursu Recytatorskiego „Historia, Pamięć,  , Teraźniejszość”. Zakres wiedzy obejmował  Zbrodnię Pomorską w szczególności Zbrodnię w lasach Piaśnickich w okresie II wojny Światowej oraz losy rodzin ofiar i pamięć pomordowanych w okresie PRL-u.

            Droga do sukcesu była długa… Konkurs składał się z  trzech etapów. Drugi etap odbył się w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej 22 stycznia 2024r.

            Trzeci etap był zdecydowanie najtrudniejszy, składał się z części pisemnej i ustnej. Wymagał od uczniów umiejętności myślenia analitycznego i szerokiej znajomości tła historycznego związanego z zagadnieniami konkursowymi. Uczniowie zmagali się z pytaniami, w mojej ocenia, na poziomie studenckim.

            Wyniki VIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorski „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość”:

            II miejsce Kornelia Pierzgalska, kategoria VII – VIII

            III miejsce Piotr Rohde, kategoria IV-VI

             

            Wyniki VIII Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy Historycznej „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość”:

            I miejsce Tymoteusz Szczygieł, kl.VII

            II miejsce Katarzyna Majek, kl, VI

            IV miejsce Ignacy Pawłowski, kl. VI

            VI miejsce  Nel Wieczorekklasa VII,

            VII miejsce Kornelia Pierzgalska z klasy VII.

            Aby uzyskać takie wyniki uczniowie poświęcili dużo czasu na studiowaniu zadanej literatury, odbyli wycieczki do Piaśnicy, lasu kaliskiego i hopowskiego, prowadzili dyskusje historyczne w zaciszu biblioteki.

            Sukces był jednak wart tego wysiłku. Tymoteusz, Kasia, Kornelia i Piotrek zajmując wysokie miejsca uzyskali 2 punkty na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Konkurs bowiem znajduje się w Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły.

            Finał odbył się 19 lutego 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu. Szkoła ta obok oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Gminnego Domu Kultury jest organizatorem Konkursu.

            Brawo moja historyczna drużyno!

            Dziękuję wszystkim, którzy wspierali nas w przygotowaniach.

            Lucyna Reiter-Szczygieł – sprawca tego zamieszania 😉

          • Walentynkowe Love 😍

            14.02.2024

            Nowa galeria Walentynkowe Love 😍 została dodana do albumu fotograficznego

            W środę obchodziliśmy walentynki. Z tej okazji na szkolnych korytarzach zrobiło się czerwono... z miłości? Na pewno z podekscytowania, gdyż chyba tego dnia każdy czekał na choć jedną walentynkę. Samorząd Szkolny przygotował specjalnie z tej okazji pocztę. Wszyscy z niecierpliwością podczas lekcji oczekiwali pukania do drzwi, by dowiedzieć się, czy minionej przerwy ktoś przesłał im walentynkowy liścik.  

            W okolicach biblioteki czekała na uczniów inna zabawa - “Randka w ciemno... z książką”. Dzień przed walentynkami uczniowie przygotowywali tę niespodziankę, by zaskoczyć swoich kolegów i koleżanki tajemniczą zabawą. Przygotowane przez panie bibliotekarki książki zostały zapakowane i opatrzone specjalnym blankiecikiem, na którym widniały informacje jedynie o numerze książki, gatunku, przedziale wiekowym, a także pierwsze zadnie z książki, które miało zachęcić, wręcz skusić przyszłego czytelnika do wspólnej randki. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, nawet amorki nie były potrzebne, bo uczniowie z przyjemnością wypożyczali tajemnicze książki. W tym dniu na przerwach dominowała oczywiście odpowiednia muzyka z tzw. Romantyczną nutą, a na lekcjach nauczyciele mogli było skorzystać z przygotowanych wcześniej prezentacji i quizów walentynkowych, by utrwalić ortografię, gramatykę czy motywy literackie związane z hasłem dnia - miłość. Najmłodsi zaś uczniowie mogli dowiedzieć się jak święto zakochanych obchodzi się w innych krajach na świecie czy uratować księżniczkę, odpowiadając na pytania dotyczące popularnych baśni i filmów.  

            Na górze róże, 

             na dole fiołki,  

            w Karczemkach czuć miętę no i amorki😉 

            Dziękujemy wszystkim naszym pomocnikom – Samorządowi Szkolnemu, ale także uczniom z klas: IIa, III, IV oraz VI zaangażowanym w pakowanie książek i organizację tego dnia oraz pani Agnieszce Dawidowskiej. 

             

            O.B i M.S. - opiekunowie Samorządu Szkolnego 

          • Ferie o jeden dzień dłuższe?

            14.02.2024

            Nowa galeria Ferie o jeden dzień dłuższe? została dodana do albumu fotograficznego

            Można tak powiedzieć, ponieważ uczniowie klas IV a i VI szkolne ławki zamienili na wygodne fotele w sali kinowej. Tak właśnie  rozpoczął się powrót po feriach do szkoły - uczniowie w końcu mogli zobaczyć długo wyczekiwaną adaptację „Akademii pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego. Zaskoczeniem dla uczniów była prelekcja dotycząca powstawania filmu. Aktorzy jak i osoby odpowiedzialne za produkcję tłumaczyły na ekranie dzieciom proces powstawania tego dzieła. Uczniowie  mogli dowiedzieć się skąd czerpano pomysły, jak pracowano nad efektami specjalnymi czy dźwiękowymi.  Odtwórczyni głównej roli, Antonina Litwiniuk, przybliżyła młodzieży ważne pojęcia, które stanowią ważny komponent problematyki tj. empatia czy harmonia. Lektura w zupełnie nowej odsłonie! Dzieci zachwycone i o dziwo nikt nie narzekał, że ta historia była zupełnie inna niż ta, którą zaproponował Jan Brzechwa.  Takie odświeżenie lektury na pewno pozwoli na ożywioną dyskusję i ciekawe wnioski, ale to już w klasach… na lekcjach języka polskiego, ale i tych - wychowawczych – również😉

            M.S. i M.Sz.

          • „Chłopcy z Placu Broni” na scenie w Gdyni.

            11.02.2024

            Nowa galeria „Chłopcy z Placu Broni” na scenie w Gdyni. została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 16.01. klasy IV a  oraz V miały okazję obejrzeć spektakl na podstawie lektury Ferenca Molnara omawianej na lekcjach języka polskiego. Adaptacja objęła najważniejsze wydarzenia tej wzruszającej węgierskiej historii. Widzowie mogli wejść w interakcję z aktorami i wziąć udział w głosowaniu na przywódcę, zwizualizować sobie niektóre sceny oraz dać się zaskoczyć efektom specjalnym. Aktorzy wykazali się nie tylko znakomita grą aktorską, ale również umiejętnościami wokalnymi. Klasa V, która omówiła już tę lekturę, od razu dostrzegła różnice i odmienne ujęcia niektórych scen, natomiast IV – chciałaby po prostu przeczytać oryginał. 

            A oto niektóre fragmenty recenzji uczniów klasy IV a :

            Najbardziej podobał mi się Nemeczek. Bardzo ciekawym pomysłem było użycie dymu, który unosił się nad widownią oraz kolorowe światełka zdobiące scenę. Widowisko było bardzo fajne, dlatego na pewno będę chciała przeczytać tę książkę w klasie V – Iga.

            Bardzo lubię jeździć do teatru. Ten był wyjątkowy, ponieważ chociaż było mało aktorów, to udało im się znakomicie odegrać wiele scen z lektury, którą chcę przeczytać – Anastazja.

            Mega mi się podobały stroje, poczułem klimat – Teodor.

            Zwróciłam uwagę na bardzo ładne dekoracje. Moim zdaniem role zostały odegrane idealnie mimo tego, że była to dość mała scena – Nina

             M.S i klasa IV a

          • Konkurs o Piaśnicy i Zbrodni Pomorskiej 1939

            23.01.2024

            22 stycznia 2024 r. odbył się w Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku II etap VIII Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy Historycznej oraz Recytacji „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość”.

            W kategorii wiedzy historycznej naszą szkołę reprezentowała silna drużyna w składzie: Katarzyna Majek, Ignacy Pawłowski, Nel Wieczorek, Kornelia Pierzgalska i Tymoteusz Szczygieł.

            Wszyscy uczniowie napisali test doskonale i przeszli do ostatniego, wojewódzkiego etapu, który odbędzie się 19 lutego 2024r. w Szkole Podstawowej w Pobłociu.

            W kategorii recytacji wystąpili: Piotr Rohde, Nel Wieczorek i Kornelia Pierzgalska. Jury szczególnie wysoko oceniło występ Piotra i Kornelii. Uczniowie ci będą reprezentowali szkołę w Karczemkach w finale wojewódzkim, który również odbędzie się 19 lutego w Szkole Podstawowej w Pobłociu.

            Aby zgłębić temat i uwiarygodnić zdobyte z książek informacje na temat mordu w Piaśnicy, uczniowie udali się na wycieczkę na „kaszubską Golgotę”. Wyjazd odbył się 21 stycznia 2024 r. Konkursowicze odwiedzili: kościół Chrystusa Króla w Wejherowie, Muzeum Piaśnicy, Plac Ofiar Piaśnicy oraz groby w lasach piaśnickich i  Sanktuarium Piaśnickie.

            Składam serdecznie podziękowanie panu Martinowi Pierzgalskiemu za współpracę i poświęcony czas.

            Lucyna Reiter-Szczygieł

          • Msza święta w Rodny Mòwie

            23.01.2024

            17 stycznia 2024 r. w kościele parafialnym w Kielnie odbyła się msza kolędowa sołectwa Dobrzewino. Msza była odprawiana w dwóch językach kaszubskim i polskim.

            Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w przygotowanie części kaszubskiej.

            Pierwsze i drugie czytanie wierni mogli usłyszeć w wykonaniu Kaliny Jaskulskiej i Kornelii Pierzgalskiej, zaś modlitwy wiernych odczytał Artur Reich. Uczniowie wystąpili w tradycyjnych kaszubskich strojach.

            Cieszymy się z tak miłej współpracy.

            Lucyna Reiter-Szczygieł

          • Dzień Babci i Dziadka

            18.01.2024

            Zaproszenie

             

            Serdecznie zapraszamy nasze kochane babcie i kochanych dziadków

            na uroczysty Dzień Babci i Dziadka,

            który odbędzie się 22 stycznia 2024r. o godz.13.00 w naszej szkole.

            Przygotowaliśmy dla Was część artystyczną oraz słodki poczęstunek.

            Uroczystość odbędzie się na sali gimnastycznej.

             

            Kochani wnukowie wraz z wychowawcami klas 1-3

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOSZULI

            18.01.2024

            Nowa galeria MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOSZULI została dodana do albumu fotograficznego

            Koszula to ponadczasowy element garderoby. Poprawia prezencję i można dostosować ją do każdej okazji. Z inicjatywy Szkolnego Koła Caritas, w poniedziałek 15 stycznia w naszej szkole zorganizowany został Dzień Koszuli.

            Uczniowie, którzy tego dnia zaprezentowali elegancki ubiór byli zwolnieni z pytania i kartkówek. Były koszule w kratkę, w kropki, w paski, gładkie i w ciapki, ale przede wszystkim dobra zabawa!

             

            SKC

          • „Zobacz czym oddychasz! Zmień to”

            13.01.2024

            Nowa galeria Mobilne płuca w Karczemkach została dodana do albumu fotograficznego

            Przed Społeczną Szkołą Podstawową z Przedszkolem  działają mobilne płuca, które dokonują systematycznych pomiarów jakości powietrza. Dane zbierane będą przez dwa tygodnie.

            Jak działają mobilne płuca?

            Dwumetrowy model „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza. Te z kolei osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Mobilne płuca ustawiane są na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywają się pyłem i - zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybierają grafitowy, a nawet czarny kolor. W ten sposób mieszkańcy na własne oczy mogą zobaczyć, czym tak naprawdę oddychają. Mobilne płuca pokazują skalę zanieczyszczeń, skłaniając do refleksji i konkretnego działania.

            Makieta płuc pojawiła się w Karczemkach w związku z kampanią „Zobacz czym oddychasz! Zmień to”. W ramach tego projektu prowadzone się zajęcia edukacyjne dla uczniów.

            11 stycznia 2024 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Pomorskiego Alarmu Ekologicznego Arkadiuszem Szczygłem i Wojciechem Stępkowskim. Uczniowie  mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę o przyczynach i skutkach zanieczyszczania powietrza,  negatywnym wpływie smogu na organizm człowieka oraz o tym, jak możemy przeciwdziałać tym zjawiskom. Prowadzący użyli  do zajęć fantoma człowieka.

            Dzięki kamerze termowizyjnej od Krakowski Alarm Smogowy wykonali przy okazji inspekcję budynku przedszkola.

            Wydarzenie rejestrowane było przez ekipę TV3 Gdańsk. Przed kamerą wypowiadali się m.in. uczniowie, a materiał został wyemitowany w Panoramie.

            Inicjator i organizator spotkania

            Lucyna Reiter-Szczygieł

            Zapraszamy do obejrzenia:

            Dlaczego każdy powinien obejrzeć ten film o smogu?

            https://www.youtube.com/watch?v=WEUHpGzyPXQ&t=36s

             

          • Sześć nagród dla Karczemek!

            12.01.2024

            Duma nas rozpiera, więc spieszymy poinformować, że nasi uczniowie wrócili z Bojana  11 stycznia 2024 r.  z sześcioma nagrodami!

            Uczniowie osiągnęli te sukcesy w Gminny Konkurs  Piosenki Świątecznej w języku polskim i angielskim  „Magic of Christmas”- BOJANO 2023/2024.

            Konkurs zorganizowany został, aby uczniowie mogli pogłębić wiedzę o tradycjach świątecznych w Polsce i na świecie,  rozwijać i zaprezentować uzdolnienia muzyczne, a także rozwinąć swoje umiejętności językowe.

            A oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

             

            Soliści klasy II i IV:

            III miejsce Aleksandra Koszlak, kl.IVa

             

            Soliści klasy V – VIII

            I miejsce Karolina Woś, kl. V

             

            Zespoły klasy 0-I

            I miejsce - Gwiazdeczki kl. I: Butwiłowski Szymon, Ołdak Agnieszka, Doering Klementyna, Pawłowska Weronika

             

            Zespoły klasy II-IV

            I miejsce – Sopranki, kl. IVb: Habaj Laura, Rudnik Liwia

            III miejsce - Matylda Olszewska, Nadia Chłędzik, Teresa Bużan, Leon Waluszko

             

            Zespoły klasy V-VIII

            I miejsce  - Snowman, kl. V: Natasza Grośkiewicz, Maria Łyszkiewicz

             

            Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Bojanie oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie.

            Czekamy na dalsze sukcesy!

            Lucyna Reiter-Szczygieł, Daria Okrój, Alicja Rzeplińska

    • Godziny dzwonków

      Wtorek 14.05.2024
    • Kontakty

      • Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki
      • (58)676-08-12
      • Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki; Karczemki, ul. Gdańska 23, 80-209 Chwaszczyno NIP: 588-19-93-014 Poland
      • Sekretariat czynny poniedziałek - piątek godz. 8.00 - 15.00 prowadzenie sekretariatu: Mariola Kielińska
      • (58) 676-09-63 - Przedszkole
    • Logowanie