• „ Czy wy wiecie, że w kosmicznej rakiecie najciekawsza podróż w świecie…”

• 13.11.2019 10:07
      •          W dniach od 4 do 8 listopada 2019 r. w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy „ Tydzień kosmiczny”. Przez cały tydzień odbywały się zajęcia o tematyce kosmicznej. W ten sposób dzieci zostały odkrywcami tajemnic Kosmosu. Poznały wiele wiadomości na temat Kosmosu.

GALERIA

•          Tematem pierwszych zajęć był Mikołaj Kopernik. Polski astronom, który odkrył, że Ziemia nie jest w centrum wszechświata. Przedszkolaki dowiedziały się, że ten zasłużony polski astronom zrewolucjonizował  astronomię. W wyniku swoich obserwacji dotyczących wszechświata Kopernik uważał, że to Ziemia obraca się wokół Słońca, a nie na odwrót. Słynne powiedzenie, że  Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” było na ustach wszystkich przedszkolaków. Prawie wszystkie grupy przedszkolne w tym dniu kolorowały postać Mikołaja Kopernika, powstały w ten sposób piękne portrety polskiego astronoma. Grupa „ Motylków” wykonała wspólnie  jeden olbrzymi portret.

W kolejnych dniach przedszkolaki poznały pionierów lotów kosmicznych. Dowiedziały się, że pierwszy lot kosmiczny odbył pies, który wabił się Łajka. Pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej był Rosjanin (dawniej obywatel ZSRR) - Jurij Gagargin, zaś na Księżycu pierwszy wylądował Amerykanin - Neil Armstrong. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat Kosmosu,  ustaliły w jaki sposób można wyruszyć w przestrzeń kosmiczną i co będzie potrzebne podczas takiej kosmicznej wyprawy. W czasie zajęć dzieci uczestniczyły w wielu zabawach i opowieściach ruchowych o tematyce kosmicznej. Między innymi były członkami załogi kosmicznej, udającej się rakietą  na Księżyc, zdobywały „ Sprawność kosmonauty”. Wykonały wiele pomysłowych prac plastycznych. Na szczególne uznanie zasługuje grupa „Sówek”, która skonstruowała kosmicznego robota.

W ostatnim dniu tygodnia odbył się kosmiczny bal, jako podsumowanie „Tygodnia Kosmicznego”. Dzieci przebrane za różne kosmiczne postacie, uczestniczyły w zabawie tanecznej przy dźwiękach muzyki i migających, kolorowych światłach.

W tym samym dniu nastąpiło rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego „ Planeta Ziemia”. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

To był naprawdę fascynujący tydzień, pełen wrażeń i emocji. Wszyscy przecież się zgodzą ze stwierdzeniem, że w kosmicznej rakiecie najciekawsza podróż w świecie.

Brygida Letkiewicz