• PROJEKTY

        • Projekty i Programy

          realizowane w Społecznej Szkole Podstawowej

          z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach

        • Centrum Mistrzostwa Informatycznego

        • Nauczyciele szkoły w Karczemkach: Lucyna Reiter-Szczygieł i Damian Szczygieł uzyskali  grant w ogólnopolskim projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Celem projektu jest podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej, tj. osób prowadzących zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania informatyczne, a także aktywizacji młodzieży uzdolnionej informatycznie, pobudzania kreatywności oraz promowania współpracy zespołowej w ramach kół informatycznych.

          W Społecznej Szkole Podstawowej z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach utworzone zostaną trzy grupy, w których uczniowie uczyć się będą algorytmiki i programowania:

          Klasa IV – prowadząca zajęcia Lucyna Reiter-Szczygieł (12 uczniów)

          Klasy V-VIa, VIb – prowadzący Damian Szczygieł (12 uczniów)

          Klasy VII-VIII – prowadzący Damian Szczygieł  (12 uczniów)

          Obowiązują zapisy na zajęcia – u prowadzących.

          Zajęcia są bezpłatne i  ruszają od 01 października 2019 roku (klasa IV od 23 września).

          Projekt CMI stanowi kompleksową koncepcję wzmocnienia polskiej edukacji informatycznej ukierunkowanej na kształcenia uzdolnionych uczniów przy zaangażowaniu najlepszych uczelni technicznych w kraju. Dzięki realizacji wskazanych celów projekt wzmocni u uczniów chęć rozwoju zainteresowań z zakresu algorytmiki i programowania, posłuży także upowszechnieniu idei konkursów informatycznych oraz wyłoni zespoły zdolne do podjęcia rywalizacji w zawodach informatycznych na poziomie krajowym oraz ogólnoświatowym. CMI przyczyni się do podniesienia kompetencji dydaktycznych 1500 osób prowadzących koła informatyczne oraz 12000 uczniów.

          Liderem projekty jest Politechnika Łódzka, która realizuje go wraz z AGH w Krakowie, Politechniką Gdańską, Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Stowarzyszeniami I love mathi, Cyfrowy Dialog oraz Fundacją Rozwoju Edukacji Elektronicznej.

          Projekt „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020.

          L.R-Sz.

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        • Wojewoda Pomorski pozytywnie rozpatrzył wniosek Społecznej Szkoły Podstawowej z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w karczemkach o wsparcie finansowe w  ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020”. Biblioteka szkolna otrzyma dofinansowanie w kwocie 15 000 złotych - 12 000 zł. to dotacji z budżetu państwa a 3 000 zł. wkład własny  Stowarzyszenia  „MIESZKAŃCY DZIECIOM”.

          Głównym celem Programu  jest uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych oraz promocja książki i biblioteki szkolnej jako miejsca przyjaznego uczniom oraz zwiększenie roli biblioteki szkolnej w kształceniu, wychowaniu i rozwoju zainteresowań dzieci.

          Realizacja  tego Priorytetu będzie miała wpływ m.in. na:
          - wzbogacenie zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego;
          - popularyzowanie regularnego czytelnictwa wśród uczniów;
          - współpracę bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi w celu lepszej realizacji zadań tych instytucji, m.in. poprzez organizowanie wydarzeń czytelniczych.

          W ramach Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole zamierzamy podjąć działania, które wpiszą się w podstawowe kierunki realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

          Planowane zakupy książek będą skonsultowane z uczniami, nauczycielami, rodzicami i Gminną Biblioteką Publiczną w Szemudzie. Uwzględniały będą również potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Obok zakupu książek zaplanowano szereg inicjatyw promujących czytelnictwo w szkole.

          Lucyna Reiter-Szczygieł

        • Twórczy świat i ja

        • Celem projektu „Twórczy świat i ja” jest wspieranie, rozwijanie oraz stymulacja kreatywności twórczej uczniów w różnych dziedzinach. Oprócz tego ma za zadanie zachęcić uczniów do podejmowania działań, które przyczyniają się do zwiększenia ich potencjału twórczego. Realizacja tychże działań będzie się dokonywać w oparciu o metody polegające na praktycznych działaniach dzieci.

          Cele szczegółowe:

          - kształtowanie umiejętności wyrażania swoich przeżyć emocjonalnych za pomocą środków artystycznych,

          - rozwijanie zmysłu spostrzegawczości, wrażliwości oraz indywidualnych zdolności twórczych,

          - kształtowanie umiejętności poszanowania pomysłów innych członków grupy i indywidualnej postawy wobec teatru, sztuki i muzyki,

          - pobudzanie zdolności i możliwości twórczych,

          - uświadamianie uczestnikom ich potencjału twórczego, wzmacnianie poczucia własnej wartości, wskazywanie „mocnych stron”, możliwość przeżycia satysfakcji z pracy twórczej i jej efektów,

          - uwrażliwianie na piękno otaczającego świata, wzbudzanie przeżyć estetycznych,

          - rozwijanie zainteresowań i kształcenie kreatywności,

          Autorką i realizatorką projektu jest Lucyna Reiter-Szczygieł

           

        • Aktywna Tablica

        • http://sp9ostrow.pl/images/aktywna-tablica-2.jpgNasza szkoła przystąpiła do rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 –„Aktywna tablica”. Głównym celem programu jest wyposażenie szkół w tablice interaktywne i sprzęt multimedialny.

          Szkoła w Karczemkach otrzymała dofinansowanie w wysokości 12000 zł.

          Dzięki tym finansom został zakupiony nowoczesny sprzęt informatyczny: tablice interaktywne z rzutnikami, które  zamontowano w salach lekcyjnych.

          Uczniowie będą z nich korzystać podczas różnego rodzaju zajęć: od edukacji wczesnoszkolnej, poprzez zajęcia przyrodnicze, języka polskiego, języków obcych i matematyki.  Szkolnym koordynatorem projektu jest Damian Szczygieł.

           

        • Akademia Kreatywności - Myśleć i Działać

        • https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c6/Logoamwnew.svg/1200px-Logoamwnew.svg.pngGłównym celem projektu jest podniesienie kompetencji w zakresie innowacyjności, krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów oraz umiejętności pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy 120 uczniów w wieku 15-16 lat i kompetencji społeczno-wychowawczych 60 rodziców poprzez ich uczestnictwo w kursach edukacyjnych realizowanych przez pracowników dydaktycznych Akademii Marynarki Wojennej w okresie 09.2018 - 06.2020.

           

          Do projektu zaproszeni zostali uczniowie klasy III gimnazjum Społecznego Gimnazjum w Karczemkach. Szkolnym koordynatorem zajęć jest pan Damian Szczygieł.

           

          Uczniowie podczas spotkań z pracownikami dydaktycznymi Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni realizują następujące tematy:

          Moduł I - Skuteczna komunikacji:

          1) Autoprezentacja w globalnym świecie, w tym mowa ciała, budowanie wizerunku i zarzadzanie nim jako narzędzie promocji wizerunku,

          2) Każdy z nas jest liderem! Znajdź́ go w sobie! czyli jak efektywnie zarządzać́ zespołem,

          3) Debata typu oksfordzkiego, czyli jak kłócić́ się̨ kreatywnie?

          Moduł II: Myślenie i działanie:

          1) Analiza problemowa i podstawy planowania strategicznego,

          2) Włącz krytyczne myślenie w sieci,

          Moduł III: wyjazdu projektowego, który pozwoli sprawdzić nabyte kompetencje w praktyce

          Moduł IV: Warsztaty dla rodziców- "Jak wspierać́ dzieci w rozwoju?"

        • Owoce i warzywa w szkole

        • „Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.  

          Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Oprócz promowania zdrowej diety program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.

          Od roku szkolnego 2017/2018 wszystkie szkoły podstawowe mogą brać udział udziału w nowym „Programie dla szkół”, dzięki któremu dzieci rozpoczynając naukę w szkole podstawowej będą uczyły się prawidłowych nawyków żywieniowych, a w szczególności poznawały walory diety bogatej w owoce i warzywa oraz produkty mleczne.

          W nowym programie szkolnym mogą uczestniczyć dzieci  z  klas I–V szkół podstawowych.
          W roku szkolnym 2017/2018 program obejmuje ok. 1,8 mln uczniów. Dzieci będą otrzymywały bezpłatnie, kilka razy w tygodniu przez 20 tygodni w roku szkolnym, owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność programu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program ma kreować prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego będą im udostępniane produkty o wysokich walorach zdrowotnych, świeże i niskoprzetworzone:

          • owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki, kalarepa) oraz soki,
          • mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.

           Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Dlatego dzieci będą uczestniczyły w specjalnych działaniach edukacyjnych prowadzonych  zgodnie z wytycznymi MEN przez szkoły, a mającymi na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień.  

           

        • Mistrzowie Kodowania

        • Mistrzowie Kodowania to ogólnopolski, bezpłatny i innowacyjny program edukacyjny Samsung Electronics Polska, który jest odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby oraz wyzwania społeczne i edukacyjne. Gwarantuje rozwój umiejętności uczestników w zakresie programowania przy jednoczesnym kształtowaniu kompetencji miękkich - m.in. kreatywności, umiejętności pracy w grupie, kompetencji komunikacyjnych.

          Szkoła w Karczemkach bierze udział w programie od 2015 roku. Projektem objęci są zainteresowani uczniowie klasy III szkoły podstawowej. Szkolnym koordynatorem projektu jest Lucyna Reiter-Szczygieł

          W ramach udziału w programie Mistrzowie Kodowania dzieci i młodzież uczą się programowania w kilku językach programowania: Scratch Junior, Scratch,  App Inventor.

           

          Języki programistyczne nie są już domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać. Programowanie stało się – obok języka ojczystego i jednego języka obcego - trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany.

          Lista korzyści, jakie daje nauka programowania jest długa. Pozwala to lepiej zrozumieć i wykorzystać nowoczesne rozwiązania techniczne. Sprawia przez to, że uczeń nie jest biernym odbiorcą szeroko rozumianej technologii informacyjno-komunikacyjnej, ale potrafi ze zrozumieniem realizować z jej użyciem własne projekty i wykorzystywać dla własnych potrzeb. W nowoczesnym społeczeństwie brak podstawowego zrozumienia zasad działania komputerów jest odpowiednikiem analfabetyzmu i utrudnia odnalezienie się w dzisiejszych realiach.

          Programowanie sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, a także w dalszej perspektywie może ułatwić im znalezienie dobrej pracy, w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką dziedzinach. Należy też dodać, że tworzenie oprogramowania jest jednym z filarów innowacyjnej gospodarki, przez co niesie korzyści nie tylko dla jednostek, ale całego społeczeństwa.

           

    • Kontakty

      • Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki
      • (58)676-08-12
      • Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki; Karczemki, ul. Gdańska 23, 80-209 Chwaszczyno NIP: 588-19-93-014 Poland
      • Sekretariat czynny poniedziałek - piątek godz. 8.00 - 15.00 prowadzenie sekretariatu: Mariola Kielińska
      • (58) 676-09-63 - Przedszkole
  • Galeria zdjęć

      brak danych