• Stowarzyszenie Mieszkańcy Dzieciom

·         Danuta Zorn – członek zarządu

·         Marian Klecha – członek zarządu

·         Roman Knoff – członek zarządu

Szkoły prowadzone przez Stowarzyszenie:

Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino – Karczemki - rok założenia 2001

Społeczne Gimnazjum Dobrzewino – Karczemki - lata działalności 2007 - 2019

Historia szkolnictwa w Karczemkach

Dzieje Szkoły Podstawowej w Karczemkach sięgają początków XX wieku. Jej historia dawniej toczyła się podobnie jak w innych wiejskich szkołach na Kaszubach.  Przez długi czas nauka odbywała się tu w klasach łączonych. Podczas wojny zakazywano dzieciom mowy w języku ojczystym. Po wojnie nie tolerowano rodzimego języka kaszubskiego. W latach 80-tych pomieszczenia szkoły stały się za ciasne. Lekcje odbywały się w dwóch budynkach oddzielonych szosą, a warunki sanitarne szkoły mocno odbiegały od normy.

Wtedy mieszkańcy Dobrzewina i Karczemek postanowili wziąć sprawy szkoły w swoje ręce. W październiku 1988 roku, przy okazji wizyty przedstawicieli władz wojewódzkich i rządowych w przodującym, rodzinnym gospodarstwie rolnym pani Marii Haase w Dobrzewinie, gospodyni poprosiła gości o pomoc w rozbudowie szkoły w Karczemkach. Udało się przekonać decydentów, że każdy włożony tu pieniądz zostanie potrojony przez mieszkańców, którzy nie pożałują własnego czasu wysiłku i zaangażowania dla „sprawy szkoły”.

Jesienią 1988 roku powstał Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły w Karczemkach pod przewodnictwem pani Marii Haase. Mieszkańcy nie szczędzili własnych rąk i mechanicznego sprzętu przy budowie. W 1993 roku został oddany do użytku nowy budynek placówki, a Komitet Rozbudowy Szkoły otrzymał na rzecz szkoły nagrodę pieniężną za „najładniejszy i najtaniej wybudowany obiekt szkolny”.

Niestety, niespełna osiem lat później Rada Gminy Szemud „z powodu niskich subwencji oświatowych” zdecydowała o likwidacji klas IV – VI w Karczemkach.

Przeciwstawiając się tej decyzji, mieszkańcy Dobrzewina i Karczemek postanowili w murach przeznaczonego do rozbiórki, starego budynku szkoły wybudować przedszkole i podjąć się prowadzenia Społecznej Szkoły Podstawowej z Przedszkolem. W marcu 2001 roku ukonstytuowało się Stowarzyszenie Mieszkańcy Dzieciom – społeczny organ prowadzący nową placówkę. Spontaniczna i bezinteresowna praca grupy ludzi z pasją, a także zaangażowanie całego środowiska dało wspaniałe efekty. Szkoła funkcjonuje na prawach szkoły publicznej, jest nieodpłatna, a rozwija się, pięknieje i unowocześnia.

Od 2008 roku otwarto nowoczesną salę gimnastyczną, a młodzież może już kontynuować naukę w społecznym gimnazjum.

Uczniowie Szkoły w Karczemkach od lat osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a także zdobywają wysokie lokaty w konkursach i zawodach międzyszkolnych. W historii tej szkoły potwierdza się polskie przysłowie: „Praca z ochotą przerabia słomę na złoto”.